Cała akcja trwała 4 dni. Przedszkolaki w wieku od 3 do 6 lat chętnie poddawały się badaniom jamy ustnej, a rodzice w krótkim czasie uzyskiwali informacje dotyczące stanu uzębienia własnych pociech. Łącznie w akcji zostało przebadanych prawie 90 dzieci. U blisko połowy z nich najczęstszym problem była próchnica oraz brak prawidłowych nawyków dot. szczotkowania zębów (30%).
Podczas wizyty przeprowadzony został wywiad dotyczący oceny czynników ryzyka próchnicy, jak również ocena stanu higieny jamy ustnej, stanu uzębienia oraz warunków zgryzowych dziecka. Pani stomatolog przyjęła dzieci bardzo serdecznie, zapoznała z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniła jak leczy się zęby oraz zaprezentowała dzieciom działanie sprzętu medycznego – mówi Ksenia Krawczyk, nauczyciel z przedszkola w Pszennie.
Podczas trwania badań przesiewowych oczywiście najważniejszy był mały pacjent, który czuł się wyjątkowo ważny. I tak poruszane były w rozmowach kwestie: „Czy wolno jeść słodycze? A jeśli tak to ile i kiedy? Ile razy dziennie trzeba myć zęby? Jak należy myć zęby? Czy trzeba myć język? Co to jest próchnica? Dlaczego dzieci mają zęby mleczne a dorośli zęby stałe? Badaniom zębów towarzyszyły również krótkie prelekcje i instruktaże mycia zębów.
Od 6 lat ściśle współpracujemy z kołem naukowym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Studenci w naszych placówkach oświatowych prowadzili badania przesiewowe, biorąc pod uwagę wady postawy naszych dzieci oraz stan ich uzębienia. Niestety wyniki nie są zadowalające. Stąd też nasze działania w kierunku zapewnienia najmłodszym mieszkańców gminy, ale również i ich rodzicom bezpłatnej pomocy stomatologicznej w szkołach, do których uczęszczają dzieci. Od ponad roku taki gabinet działa przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie, z którego w ramach kontraktu NFZ mogą bezpłatnie korzystać m.in. przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Ponadto Od 4 lat na terenie hali sportowej w Witoszowie Dolnym funkcjonuje prywatny gabinet stomatologiczny. W ramach kontraktu z NFZ z jego usług mogą bezpłatnie korzystać m.in. uczniowie z centrum oświatowego w Witoszowie Dolnym – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
W ubiegłym roku 311 uczniów ze szkół podstawowych, z klas I - III skorzystało z bezpłatnych badań i profilaktyki stomatologicznej, w ramach programu profilaktyki stomatologicznej dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Świdnica. Na ten cel z budżetu gminy przeznaczono 37 tys. zł.