Projekt „Zielona Schroniska” to cykl warsztatów przyrodniczych realizowanych przez 12 Szkolnych Schronisk Młodzieżowych, które 5 czerwca 2014 r. podpisały porozumienie w sprawie ogólnopolskiego projektu ,,Centra i Schroniska Bioróżnorodności”. Projekt jest innowacyjnym podejściem do edukacji ekologicznej, poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą z wykorzystaniem bazy szkolnych schronisk młodzieżowych. Działanie to ma na celu wzrost świadomości społecznej oraz edukacji na temat bioróżnorodności biologicznej i działań na rzecz ekosystemów. Jego najważniejsi odbiorcy to dzieci i młodzież szkolna oraz osoby odpowiedzialne, za jakość i skuteczność edukacji – mówi Magdalena Urbańska, dyrektor schroniska.
Podczas pobytu w Lubachowie uczestnicy odbyli wiele ciekawych warsztatów ekologicznych, wycieczek terenowych, odwiedzili charakterystyczne dla regionu miejsca przyrodnicze (elektrownię wodną w Lubachowie, Góry Sowie, Stacja Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Świdnica, Rezerwat Daisy, Książański Park Krajobrazowy), a także zwiedzali i poznawali historię naszego terenu.
Równie atrakcyjnie zapowiada się pobyt uczniów z gminy Świdnica w schroniskach w Szczecinie i Świnoujściu, którzy spędzą w woj. zachodniopomorskim 4 dni (15-18.06.2015). Oprócz części warsztatowej odbędzie wiele interesujących wizyt w terenie tj. ścieżka edukacyjna Międzyzdroje/Kwasowo- zagroda pokazowa żubrów – Międzyzdroje/Kwasowo. Uczestnicy zapoznają się z bioróżnorodnością WPN, poobserwują niektóre gatunki zwierząt, m.in. Orła Bielika, jeleni, dzika, sarny, puchacza, wyjadą do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, popłyną w rejs „Szlakiem Orła Bielika” wyjadą na wyspę Wolim, będą uczestniczyć w zajęciach z ornitologiem na temat ptactwa chronionego, żyjącego na wyspie Karsibór.
W tym roku do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie zawitają jeszcze 2 grupy, we wrześniu i listopadzie. Wkład własny w realizację wszystkich spotkań, zarówno tych stacjonarnych jak i wyjazdowych wyniesie zaledwie 10 tys. zł., przy czym jest to kwota obejmująca przede wszystkim materiały informacyjne i edukacyjne. Udział w projekcie jest doskonałą formą promocji edukacji ekologicznej oraz samej placówki. Uczestnicy wyjazdów nie ponoszą żadnych kosztów – dodaje Magdalena Urbańska.