Wrocławskie laboratorium kryminalistyczne jest jednym z siedmiu tego typu ośrodków w całym kraju - wyznaczonych do realizacji projektu "Utworzenie kryminalistycznych zespołów wsparcia organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zwalczaniu przestępczości". W projekcie biorą udział także: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji oraz laboratoria komend wojewódzkich w Gdańsku, Olsztynie, Lublinie, Katowicach i Poznaniu.
Projekt ma przyczynić się do stworzenia ogólnokrajowej sieci nowych zespołów realizujących badania kryminalistyczne. Policja szykuje się też do połączenia systemów monitoringu (miejskich, stadionowych i innych) z kryminalistycznymi systemami analizy otrzymywanych danych oraz kryminalistycznymi systemami identyfikacji osób i rzeczy.
Wrocławskie laboratorium ma już najnowocześniejszy sprzęt badawczy i oprogramowanie o łącznej wartości około miliona euro. Zainstalowano większość zakupionego sprzętu.
- Są to urządzenia służące m.in. do badań zapisów wizualnych (analiza monitoringu), badań fonoskopijnych (analiza dźwięku, odsłuch nagrań z zakłóceniami), identyfikacji osób (na podstawie np. zarejestrowanej wypowiedzi czy na podstawie zarejestrowanego obrazu) oraz badań sprzętu komputerowego i cyfrowych nośników danych – wymienia aspirant Paweł Petrykowski z komendy wojewódzkiej. - W laboratorium dolnośląskiej komendy wojewódzkiej działa już także pracownia portretu pamięciowego, zajmująca się odtwarzaniem wyglądu osób lub przedmiotów na podstawie słownego opisu.