Kilka dni temu odbył się oficjalny odbiór konserwatorski zrealizowanych prac z udziałem pracowników Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, burmistrza Leszka Michalaka i proboszczów parafii w Mrowinach i Bukowie.
Dzięki przekazanym z budżetu gminy Żarów środków finansowych oraz datków samych parafian wykonane zostały prace, które zapobiegły dalszej degradacji i przywróciły utracony blask zabytkom.
- Cieszę się, że jako gmina możemy pomagać naszym parafiom w pracach konserwatorskich. W tym roku o dotacje ubiegały się wyłącznie podmioty kościelne. Przeznaczyliśmy na te zadania 130 tysięcy złotych z budżetu naszej gminy. To jest już czwarty rok, kiedy realizujemy program ratowania zabytków. Warto, bo dzięki temu obiekty pięknieją, przywraca się im wartość estetyczną i materialną - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.
Dotacje z budżetu gminy Żarów na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Żarów otrzymały w tym roku parafie w Żarowie, Wierzbnej, Bukowie, Imbramowicach i Mrowinach. Pieniądze zostały w głównej mierze przeznaczone na kapitalne remonty ołtarzy i renowację zabytkowych figur, a w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie na renowację organów.
- W tym roku cieszymy się powrotem ołtarza bocznego "Ofiarowanie Pana Jezusa". Został on poddany kapitalnemu remontowi. Wyremontowany przy współudziale gminy Żarów (40 tysięcy złotych), resztę pokryła parafia z ofiar mieszkańców, którym leży na sercu piękno tutejszej świątyni - mówi ks. Paweł Szajner proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach.
Dzięki dodatkowym środkom finansowym, które corocznie trafiają do parafii z terenu gminy Żarów, zabytki mają szansę odzyskać utracony blask. Choć potrzeb w tym zakresie jest jeszcze bardzo wiele, ratowane zabytki to prawdziwe architektoniczne perełki.
- Dzisiaj jesteśmy uczestnikami w ramach komisji konserwatorskiej i odbioru prac, które zostały zakończone w kościele w Bukowie. Mamy zakończoną już strefę kompleksową prezbiterium. Zostały zakonserwowane także elementy gotyckie kamieniarki i odświeżone oraz pomalowane tynki. To wnętrze zyskało już swój pierwotny wizerunek. W zasadzie każda wieś posiada kościółki i tego dziedzictwa i pracy przed nami jeszcze bardzo dużo - tłumaczy Maria Ptak kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Każdego roku parafie z terenu gminy Żarów otrzymują z gminnego budżetu dodatkowe pieniądze na naprawę zabytków.
- Dziękujemy burmistrzowi i Radzie Miejskiej za przekazanie tych środków na takie zadania. Dzięki temu mogliśmy wykonać elementy kamienne prezbiterium, zostały także zakonserwowane odtworzone elementy w Piecie, która jest w ołtarzu bocznym, jak i drewniane zwieńczenie ołtarza bocznego w kaplicy bocznej - dopowiada ks. Mariusz Walas proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie.