Na Dolnym Śląsku nie brakuje wyjątkowych miejsc, w sam raz na weekendową wyprawę. Wrocławski rynek, zamek w Książu, Śnieżka czy Kaplica Czaszek z pewnością zadowolą miłośników interesujących wycieczek.
Turystów przyciąga pełen uroku wrocławski rynek. Średniowieczny plac targowy we Wrocławiu to jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największym ratuszem w Polsce. Z kolei w Sulmierzycach znajduje się jedyny w kraju wolnostojący, zachowany w całości drewniany ratusz. W jego wnętrzu znajduje się muzeum regionalne.
Miłośnicy zamków powinni odwiedzić Książ – zespół rezydencjalny na terenie Księżańskiego Parku Krajobrazowego w Wałbrzychu. Znajduje się tam słynny, trzeci co do wielkości zamek w Polsce, zwany Perłą Dolnego Śląska. Z kolei za najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce uchodzi Twierdza Kłodzka – jedne z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych.
„Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj" – to zdanie uważane za najstarsze zapisane w języku polskim. Było ono częścią Księgi Henrykowskiej, która powstała w opactwie Cystersów w Henrykowie. Warto odwiedzić także świątynię Wang w Karpaczu – kościół ewangelicki, przeniesiony w 1842 r. z norweskiej miejscowości Vang – oraz Kościół Pokoju w Świdnicy, czyli zabytkowy budynek sakralny wybudowany w 1648 r. na mocy porozumień traktatu westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią.
O gęsią skórkę może przyprawić Kaplica Czaszek w miejscowości Czermna, Kudowa Zdrój – jest to barokowa kaplica zbudowana w latach 1776-1804. Ściany i sklepienie jej wnętrza pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen i epidemii.
Dla miłośników gór niewątpliwą atrakcją jest Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy i jednocześnie całych Sudetów. Jest to również najwyższe wzniesienie Czech.
– Żubr to piwo kojarzące się ze spokojem i nieśpiesznym spędzaniem wolnego czasu. Dlatego chcielibyśmy zachęcić do odkrywania interesujących miejsc w Polsce, których jest bardzo wiele. W samym województwie dolnośląskim nie brakuje atrakcji, które warto zobaczyć np. w długi weekend – powiedział Igor Zajda z zespołu marki Żubr.
Badania przeprowadzone w 2012 roku przez markę Żubr dowodzą, że Polacy podczas wolnych chwil najchętniej spędzają czas wolny na świeżym powietrzu, ale w sposób bierny: dwie trzecie z nas w ciepły weekend grilluje, zaś 59% chętnie oddaje się spacerom. Polacy z przyjemnością również organizują pikniki, pracują w ogrodzie czy wędkują. Najchętniej w towarzystwie najbliższych.
(Biuro prasowe Żubr)