Młodzi ludzie uczelnie odwiedzili wczoraj w ramach projektu „Dolnośląska Szkoła Liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji”. Warsztaty dla nich poprowadzili pracownicy naukowi wrocławskich uczelni.
W Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego młodzież zobaczyła tajemniczy i nieodgadniony dotąd wszechświat.
- Lustro sferyczne pozwoliło dosięgnąć gwiazd, a wiedza o znakach zodiaku poszerzyła się o trzynasty znak: Wężownik - opowiadają nauczycielki Agnieszka Dobosz i Bożena Wardawy. - Magiczny świat fizyki okazał się niezwykle fascynujący. Walka z próżnią, badanie sił przyczepności, czyli ilu trzeba osób do rozerwania zetkniętych ze sobą tak zwanych półkul meklemburskich, doświadczenia z ciekłym azotem pod nadzorem naukowców z Instytutu Fizyki na Politechnice Wrocławskiej, wywołały wiele emocji i śmiechu.
Zajęcia pod hasłem „Chemiczne wariacje” z naukowcami z Instytutu Chemii UW to z kolei niecodzienne i efektowne doświadczenia w laboratorium.
Czego dowiedzieli się młodzi ludzie? - Czy ogień może być zielony lub fioletowy, jak wyhodować chemiczny ogródek oraz jakie ukryte znaki można dostrzec, używając promieniowania ultrafioletowego - mówią Agnieszka Dobosz i Bożena Wardawy. - Kontakt z nauką wyższego szczebla zachęcił młodzież do zdobywania wiedzy, a przedmioty ścisłe jak fizyka i chemia okazały się interesujące i nie takie straszne.