Impreza ta rokrocznie stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji. Swoim zasięgiem obejmuje ona cały region Ziemi Świdnickiej, Dolny Śląsk oraz partnerski powiat łowicki, czeski Raj z miastem Jičin, a także reprezentantów Grecji. W uroczystości biorą czynny udział również przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich, stowarzyszenia, rady sołeckie, firmy, zespoły artystyczne, przedszkola, kluby...
Impreza ma formułę konkursu polegającego na przygotowaniu przez każdego uczestnika stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Od dziewięciu lat specjalnie powołane jury, złożone ze znanych osób stara się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem jak i smacznymi potrawami. Jak do tej pory okazywało się jednak, że wszystkie prezentacje należały do tych szczególnych i wyjątkowych. Konkurs „Tradycje Stołu Wielkanocnego” dowodzi, że nasza tradycja jest naszym wielkim bogactwem.
Całość kończy się wręczeniem nagród i wspólną degustacją przygotowanych potraw przez wszystkich przybyłych na uroczystość gości i zwiedzających. Odbywa się to na tle ludowej muzyki i piosenek wykonywanych przez zespoły, które jednocześnie prezentują stół. Z pewnością największą wartością tej imprezy jest to, że bierze w niej udział wiele pokoleń: dzieci, młodzież, ich rodzice i dziadkowie, rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne ale również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony. Stanowi to ciekawy i unikatowy zestaw kulturowy.
Organizatorem „Tradycji Stołu Wielkanocnego” jest gmina Marcinowice i powiat świdnicki..
(GOK Marcinowice)