W ramach działań podejmowanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy przesłane zostały podmiotom leczniczym zasady postępowania z pacjentem hospitalizowanym z powodu gorączki krwotocznej Ebola wraz z podstawowymi informacjami dot. zakażeń wirusem Ebola.
Przekazano także informacje dot. badań diagnostycznych w kierunku zakażenia wirusem Ebola wraz z listą laboratoriów WHO i laboratoriów wchodzących w skład Europejskiej Sieci Laboratoriów.
Ponadto podmioty lecznicze na terenie Powiatu Świdnickiego otrzymały informacje dot. liczby łóżek w szpitalach zakaźnych, a także stanowisk pełnej izolacji oddechowej i ilości boksów malcerowskich na terenie Województwa Dolnośląskiego.
Szczegółowe informacje dot. wirusa gorączki krwotocznej Ebola dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego www.gis.gov.pl
Szpitale zarówno świdnicki, jak i świebodzicki opracowały procedurę postępowania na wypadek zgłoszenia się pacjenta z podejrzeniem zakażenia wirusem Ebola. Szpital „Latawiec” wyznaczył jednoosobową salę w szpitalnym oddziale ratunkowym, a Szpital „Mikulicz” jednoosobową salę w izbie przyjęć, gdzie przebywać będzie pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem Ebola od momentu przyjęcia do momentu przekazania do oddziału chorób zakaźnych.
Pacjenci będą trafiać do Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Osobami chorymi będzie się zajmował wyznaczony personel dyżurujący.
Szpitale zakupiły indywidualne zestawy ochrony biologicznej celem ochrony pracowników w warunkach zagrożenia biologicznego.