Ideą przewodnią dotychczasowych spotkań były europejskie doświadczenia życia w dyktaturze i doznane krzywdy, a także ich skutki. Powodem podjęcia tegorocznego tematu była odezwa Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał w Rosji z 2008 roku „O narodowych wizerunkach przeszłości”, która umożliwia zrozumienie europejskiej historii.
-Ideą seminarium jest stworzenie forum dla wymiany doświadczeń na poziomie ogólnoeuropejskim przez przedstawicieli różnych instytucji: muzeów placówek badawczych i edukacyjnych. To są osoby, które z jednej strony poświęcają się w swojej pracy edukacji historycznej, a z drugiej strony dbają o zachowanie pamięci i przekazują swoją wiedzę innym. – mówi Annemarie Franke, dyrektor zarządzająca i organizatorka seminarium z Fundacji „Krzyżowa”. - Uczestnicy seminarium przyjeżdżają aż z Uralu, ze Stowarzyszenia Memoriału z Jekaterynburga oraz z Permy, z Muzeum Perm-36, znajdującego się na terenie byłego gułagu. - podkreśla Annmerie Franke.
W ramach 10. seminarium podjęty zostanie m. in. temat narracji historii narodowej XX wieku w Republice Czeskiej 20 lat po przełomie (Ondřej Matějka, dyrektor stowarzyszenia Antikomplex z Pragi) oraz temat "zimnej wojny" w Europie Północnej (dr Thomas Wegener Friies, Centre for Cold War Studies Uniwersytetu Południowej Danii). Prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, zreferuje temat polskiej narracji historii pt. „Pułapki pamięci”. Prof. dr Michael Wildt z Katedry Historii Najnowszej Uniwersytetu Humboldta w Berlinie naświetli temat sowieckiej pamięci o stalinizmie. Jeden z paneli dyskusyjnych poświęcony jest pamięci o stalinizmie na Białorusi.
Podczas seminarium nie zabraknie rozmów i wspomnień o Przyjacielu i Koledze, Ludwigu Mehlhornie, zmarłego w maju w 2011 roku. To właśnie on jest autorem wystawy historycznej w Krzyżowej i 10 lat temu współtworzył formułę tych spotkań.
Organizator seminarium: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Akademia Ewangelicka w Berlinie, Federalna Fundacja Badań nad Dyktaturą SED, Europejska Sieć „Pamięć i Solidarność” we współpracy z Miejscem Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu w Berlinie.