Sformułowanie tematu wiodącego EDD ma na celu pokazanie krajobrazu, jako zapisu działalności pokoleń naszych przodków m.in. poprzez różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to, co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym.
Ideą EDD, które mocno akcentowane są także na Dolnym Śląsku i mają wpływ na zwiększenie weekendowego ruchu turystycznego jest bezpłatne udostępnianie do zwiedzania licznych zabytków i miejsc kultury (także tych niedostępnych dotąd dla turystów) oraz wzbogacanie codziennej oferty o wykłady, wystawy, prelekcje, warsztaty, koncerty, spektakle i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, wpisujące się w tematykę akcji.
Tegoroczny program świdnickiej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa jest bardzo bogaty. Właściciele i zarządcy obiektów dziedzictwa kulturowego, wśród których są: Gmina Miasto Świdnica, Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Kościół Pokoju, Kościół pw. św. św. Stanisława i Wacława, Zagroda Kraszowicka oraz Nadleśnictwo Świdnica, przygotowali dla uczestników EDD m.in. warsztaty, wykłady, koncerty, trasy zwiedzania czy wizyty w escape roomie.
- Turyści, którzy przybędą do Świdnicy, ale i też mieszkańcy, bo ich również serdecznie zachęcamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa, wysłuchają ciekawych wykładów w Muzeum Dawnego Kupiectwa, zostaną zaproszeni na turystyczne spacery, podczas których poznają krajobraz, jaki dominował w mieście w trakcie istnienia Twierdzy Świdnickiej. Będą mieli również możliwość stanięcia oko w oko z Hermesem i obejrzenia panoramy Świdnicy i Księstwa Świdnicko-Jaworskiego z wieży ratuszowej, zmierzenia się z pułapką Cystersa, która czyhać będzie na nich w Opatroomie, specjalnym escape roomie, zlokalizowanym w tajemnych podziemiach dawnego Pałacu Cystersów. Wiele wrażeń dostarczy też z pewnością spacer po niedostępnych na co dzień ogrodach katedry czy też koncerty organowe i karylionowe w Kościele Pokoju. Atrakcją dla najmłodszych może być wizyta w Zagrodzie Kraszowickiej, w której będzie można zobaczyć jak pracowało się w dawnej kuźni czy wypiekało chleb – zapowiada Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
EDD w Świdnicy to czas na to, by pokazać piękno i potencjał turystyczny zarówno przyjezdnym jak i mieszkańcom, którzy nie zawsze są świadomi, jakimi walorami dysponujemy.