Wszystkie drogi prowadzą do Świdnicy – także w tym pełnym wyzwań pandemicznym roku Lekcje Sztuki wracają do swojego ulubionego miasta! W ramach czterech wrześniowych spotkań będziemy wspólnie odkrywać sekrety miejskiej typografii, tradycji rzemieślniczych emanujących w postaci neonów i szyldów, które wskazują nam drogę do ulubionego warzywniaka, nieocenionego szewca czy piekarni z wieloletnią tradycją świetnych wypieków. Liternictwo w mieście to dla nas nie tylko oznaczenia na mapie służące lepszej orientacji w przestrzeni, ale także nieodłączny element estetyki miejskiego pejzażu.
Czy potraficie wyobrazić sobie miasto wyczyszczone z reklam i banerów?
My nie tylko potrafimy je sobie wyobrazić, ale możemy wskazać wiele przykładów miast w Europie, które – dzięki współpracy z projektantami graficznymi, etnografami i kulturoznawcami, a także rzemieślnikami i lokalną społecznością – postawiły na zrównoważoną estetykę przestrzeni publicznej. W ramach tegorocznej edycji świdnickich „Lekcji Sztuki” postanowiliśmy zaprosić osoby, które na co dzień pracują z typografią i jej emanacjami w przestrzeni miasta – mamy nadzieję, że ich opowieści zainspirują Was do zmiany w postrzeganiu miejskiego krajobrazu i pozwolą dostrzec piękno w rzemieślniczych tradycjach, które od niedawna znów zyskują sympatyków.
O miejskiej estetyce posłuchacie co środę (od godziny 18:00) w naszej ulubionej Galerii Fotografii (Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 44, 58-100 Świdnica). Podczas każdego ze spotkań zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.
16 września, godzina 18:00
„Projektowanie graficzne i reklama w przestrzeni publicznej” – Karol Pawełek | Studio YOS;
23 września, godzina 18:00
„Rzemieślnicy rozświetlają neonami miasto” – Kamila Mróz;
30 września, godzina 18:00
„Typografia i metaloplastyka w architekturze i przestrzeni publicznej lat PRL” – Maciej Czarnecki.