Uczniowie ze szkoły Altkönigschule Kronberg (AKS) wraz ze swoimi partnerami z Wrocławia, Grodziszcza, Sankt Petersburga oraz z Rennes (Francja) przez pierwsze cztery lata spotykali się w Stajni - pierwszym wyremontowanym budynku na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Dookoła trwały jeszcze prace budowlane, zakończone w 1998 roku uroczystym otwarciem całego kompleksu. Na zdjęciach z tego okresu widać młodzież przygotowującą plakaty, a w tle plac budowy z remontowanymi budynkami krzyżowskiego majątku.
Szkoła AKS Kronberg jest nie tylko inicjatorem pierwszej wymiany młodzieżowej, która odbyła się w Krzyżowej, ale jest również tą szkołą, która jak żadna inna od tak dawna i z taką regularnością przyjeżdża do Krzyżowej zabierając ze sobą niezliczone szkoły partnerskie. Z grubsza licząc w ramach tej wymiany do Krzyżowej przyjechało już ok. tysiąca uczniów.
Koncepcję tych międzynarodowych spotkań młodzieży stworzył nauczyciel Jürgen Matern, przewodniczący koła zainteresowań nt. Krzyżowej w szkole AKS Kronberg. Natomiast idea spotkań bazuje na holistycznych założeniach Eugena Rosenstock-Huessyego (1888-1972) ze szczególnym uwzględnieniem następujących punktów:
- Pracy teoretycznej poruszającej zagadnienia historii współczesnej: dziś to m.in. Ruch Oporu wobec narodowego socjalizmu, historia najnowsza Polski, rozmowy ze świadkami czasu;
- Prac praktycznych (porządkowanie Wzgórza Cmentarnego);
- Wymiany kulturowej (wieczory narodowe);
- Wycieczek: Dzierżoniów (Synagoga), Wrocław, Świdnica, miejsca pamięci (Rogoźnica, Auschwitz).
W tym roku w projekcie wzięło udział 33 uczestników i uczestniczek, którzy przyjechali ze szkół w: Kronberg (Niemcy), Brest (Białoruś), Warszawa (Polska), Las Palmas (Hiszpania), Praga (Czechy).
W tym roku uczestnikom projektu udało się również spotkać z Helmuthem Casparem von Moltke – synem Freyi i Jamesa von Moltke, który właśnie odwiedza Krzyżową, w ramach pobytu studyjnego Fundacji im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej.