Pomimo, że gmina Świdnica nie zawiązała jeszcze formalnego partnerstwa z miastem Maldegem, do udziału w takim spotkaniu po raz pierwszy została zaproszona 4 osobowa grupa przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica. Od ponad dwóch lat trwają rozmowy i wszystko wskazuje na to, że już niebawem zostaną uwieńczone podpisaniem umowy. 31 marca podczas ostatniej sesji Rady Miasta Maldegem – radni jednogłośnie opowiedzieli się za współpracą z Gminą Świdnica.
Delegacja młodzieżowej Rady Gminy Świdnica jako pierwsza mogła docenić korzyści płynące z wymiany partnerskiej. - Naszym zadaniem, jako odpowiedzialnych za tę współpracę, jest więc stworzenie odpowiednich warunków, aby jak najwięcej, przede wszystkim młodych, ludzi mogło poznać wiele nowych miejsc, nowych informacji i zawrzeć nowe przyjaźnie – podkreśla wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek.
Podobnie jak burmistrzowie 5 miast partnerskich miasta Lampertheim (Ermont -Francja, Maldegem - Belgia, Wierden -Holandia, Adria-Włochy, Dieulouard-Hiszpania) przyjęli zasadę corocznego spotykania się w swoim kraju, tak organizacje młodzieżowe poszczególnych krajów również organizują między sobą cykliczne wymiany. W tym roku gospodarzem była Młodzieżowa Organizacja miasta Maldegem - Youth Fraternization Maldegem (YFM), na zaproszenie której, oprócz młodzieży z gminy Świdnica, przyjechali przedstawiciele z Niemiec-Lampertheim, Holandii-Wierden oraz Włoch –Adria.
Cztery dni wypełnione były przede wszystkim spotkaniami integracyjnymi, które posłużyły m.in. do wzajemnej dyskusji nad wypracowaniem planów na kolejne lata. Uczestnicy zapoznali się z formułą działalności organizacji młodzieżowych w Unii Europejskiej oraz współpracą z lokalnymi samorządami. Dla uczestników z Polski była to doskonała lekcja europejskiego samorządu, tym bardziej, że większość działań wykonywanych przez młodzież w YFM to praca na rzecz wolontariatu, który w Polsce nie znajduje dużej rzeszy zwolenników. Nie zabrakło również czasu na spotkania z mieszkańcami Maldegem, zwiedzanie zabytkowych miast tj. Antwerpia, Brudge, wspólnych gier w Crawlball (narodową grę belgijską) oraz na trzydziestokilometrowy rajd rowerowy szlakami rowerowymi w Belgii i Holandii.
Cały pobyt zakończył się wspaniałym grillem pożegnalnym, podczas którego wszyscy uczestnicy dokonali wymiany adresów kontaktowych - i zaproszeniem przedstawicieli YFM do wizyty w gminie Świdnica. Opiekunem polskiej grupy była nauczycielka języka angielskiego z gimnazjum w Lutomii Dolnej, Joanna Kulig.