Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1780
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: "Na nieludzkiej ziemi"

Wtorek, 27 kwietnia 2010, 12:29
Aktualizacja: 16:55
Autor: GŚ, opr. MaS
Gmina Świdnica: "Na nieludzkiej ziemi"
Fot. GŚ
Po raz drugi młodzież gimnazjalna z terenu gminy Świdnica wykazała się niezwykła wiedzą historyczną o losach Polaków na wschodzie podczas II wojny światowej uczestnicząc konkursie „Na nieludzkiej ziemi” W obliczu 70. rocznicy wydarzeń katyńskich oraz ostatniej katastrofy prezydenckiego samolotu postawa gimnazjalistów pragnących poszerzać wiedzę historyczną nabiera symbolicznego znaczenia.

W latach 1940-1941 władze radzieckie przeprowadziły cztery wielkie wywózki ze wschodniej Polski (w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 oraz w maju - czerwcu 1941 roku), oficjalnie nazywane "przesiedleniem". Wywiezieni trafiali w okolice Archangielska oraz do Irkucka i Kraju Krasnojarskiego. Według różnych szacunków, podczas czterech masowych deportacji zesłano od ponad 300 tysięcy Polaków, co zostało udokumentowane, do 1 miliona 300 tysięcy.

Zamiast referatów i odczytów odbyła się tu niezwykła lekcja historii. Tym razem to uczniowie trzech gimnazjów z Witoszowa, Lutomi Dolnej i Pszenna zaprezentowała swoją wiedzę i erudycję , stając w szranki konkursu historycznego. Konkurs przebiegał w II etapach: testowym i odpowiedzi na pytania indywidualne. O wysokim poziomie przygotowania samych uczestników może świadczyć fakt, że jury konkursu zdecydowało się przyznać kilka równorzędnych nagród.I miejsce zdobył Konrad Frycz z Gimnazjum w Witoszowie DolnymII miejsce otrzymali: Damian Badowski i Ewelina Kucięba z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej oraz Łukasz Czyżewski z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. III miejsce w udziale przypadło Kacprowi Danisiewiczowi z Gimnazjum w Lutomi Dolnej. Nagrodę specjalną Wójta Gminy Świdnica jury konkursu jednogłośnie przyznało dla Konrada Frycza, który w dwóch etapach zdobył najwyższą liczbę punktów.

Dopełnieniem konkursu był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu drużyny harcerskiej z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie pod kierunkiem Elżbiety Kruk, będący hołdem dla Wszystkich którzy zostali na „Nieludzkiej Ziemi”, i tym którzy przeżyli tą trudną do wyobrażenia tragedię naznaczoną potwornym głodem, chorobami i utratą wielu najbliższych, którzy zostali tam na zawsze.

To już II edycja konkursu historycznego „Na nieludzkiej ziemi” którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji przy współpracy z Gminnym Zespołem Oświaty i Gimnazjum Szarych Szeregów w Pszennie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group