W trakcie spotkania zawarte zostało pisemne porozumienie współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział we Wrocławiu a Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
– W ramach zawartego porozumienia obie strony zobowiązały się do współpracy w zakresie upowszechniania historii polski z uwzględnieniem ważnych wydarzeń o charakterze lokalnym. Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz działająca w jego strukturach Żarowska Izba Historyczna realizować będą projekt popularyzujący i upowszechniający wiedzę z zakresu historii Polski oraz polskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt obejmie edukację dzieci i młodzieży w zakresie polskich wartości np. symboli narodowych, a przede wszystkim dorobku polskich naukowców, wynalazców, ludzi kultury i sztuki. Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu zapewni pomoc merytoryczną przy organizacji wydarzeń tj. wystaw, wykładów historycznych, warsztatów dla młodzieży. Podczas spotkania szczegółowo omówione zostały kwestie dotyczące lokalnych bohaterów walk o niepodległość Polski, miejsc ich pochówku oraz historycznego upamiętnienia tych osób – mówił Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.
Na ręce dr Katarzyny Pawlak-Weiss przekazaliśmy także zbiór kilkuset unikalnych dokumentów „Solidarnościowych" z lat 1976-1981 (biuletyny, ulotki, plakaty i in. - Dzierżoniów, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław), który powiększy archiwalne zasoby Instytutu Pamięci Narodowej.
– Jestem przekonany, że współpraca Żarowskiej Izby Historycznej z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu będzie owocna i pełna ciekawych projektów. Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy na temat naszej lokalnej historii. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli podzielić się z mieszkańcami efektami naszych wspólnych działań – mówił zastępca burmistrza Przemysław Sikora.
W ramach zawartego porozumienia współpracy, już niebawem będzie można zobaczyć w Żarowie nową wystawę plenerową, o której bliższe informacje wkrótce na stronie internetowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie (www. http://www.centrum.zarow.pl/) oraz Żarowskiej Izby Historycznej (http://www.izba.centrum.zarow.pl/).