Przez biuro Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta rokrocznie przewija się kilka tysięcy różnorodnych spraw. To jedyne miejsce w powiecie świdnickim, gdzie konsumenci mogą uzyskać pomoc.
– Konsumenci nie są pozostawieni sami sobie. Mają szeroką gamę możliwości przed podjęciem decyzji konsumenckiej, w trakcie i po – wyjaśnia Danuta Mazur, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta.
Ale jak się okazuje, konsumenci z pomocy korzystają wtedy, gdy jest już za późno.
– Bardzo rzadko mieszkańcom powiatu świdnickiego zdarza się przychodzić do nas przed dokonaniem zakupu, podpisaniem umowy. Najczęściej trafiają do nas wtedy, gdy jest już za późno. W sytuacjach naprawdę kryzysowych, gdy wszystkie możliwe terminy już upłyną – dodaje Danuta Mazur. – Konsumenci nie chcą pogłębić swojej wiedzy przed dokonaniem zakupu. Wydaje im się, że wszystko już wiedzą. Często są w błędzie.
Jak ustrzec się przed niewłaściwym dokonaniem zakupów? Po pierwsze nie podpisywać umów z osobami, które przychodzą do nas do domu. Takich zakupów dokonują najczęściej osoby starsze.
– Osoby starsze nie powinny wpuszczać do domu nikogo. A jeżeli już naprawdę chcą dokonać zakup to warto skonsultować go z osobą młodszą – wyjaśnia Danuta Mazur. Po drugie należy pamiętać, że na zwrot towaru mamy zawsze 10 dni. I co najważniejsze czytajmy wszystko, co podpisujemy. – Umowy trzeba przede wszystkim czytać bardzo uważnie, szczególnie informacje dotyczące ceny i wszystkich opłat dodatkowych, w tym, jakie są konsekwencje zerwania umowy – dodaje Danuta Mazur. I nie podpisywać niczego, czego się nie rozumie. W takim przypadku warto taką umowę skonsultować choćby z rodziną, czy Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta.
A w Światowy Dzień Konsumenta wszystkim mieszkańcom powiatu świdnickiego życzymy samych udanych zakupów.