Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 2017
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: O jedną czwartą więcej urodzeń niż przed rokiem – statystyki USC za 2010

Piątek, 7 stycznia 2011, 14:32
Aktualizacja: 14:35
Autor: red.
Świdnica: O jedną czwartą więcej urodzeń niż przed rokiem – statystyki USC za 2010
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Urodziło się więcej dzieci (i to aż o 25 proc., z czego większość to chłopcy), minimalnie mniejsza jest liczba zgonów, ale też o 21 proc. mniej zawarto małżeństw – to główne dane Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy podsumowujące 2010 rok.

W ubiegłym roku w świdnickim USC sporządzono 1427 aktów urodzeń, z czego ponad 90 proc. urodzeń miało miejsce w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym Latawiec w Świdnicy, niewielka część to akty urodzeń dzieci, które przyszły na świat zagranicą. 52 proc. noworodków, które przyszły na świat, to chłopcy (56 więcej niż dziewczynek). Ponad 30 proc. noworodków to nowi mieszkańcy Świdnicy. Części z tych dzieci zdjęcia wykonał nasz fotoreporter – fotografie publikujemy w dziale Świdniczkowe Bobasy, ostatnie zdjęcia z 2010 roku - tutaj.

- Dla córek rodzice najczęściej wybierają imię Julia, a dla synów, podobnie jak w poprzednich latach: Jakub - mówi Dorota Puć-Pietrzykowska, kierownik USC i dodaje: - Pojawiały się też imiona bardzo oryginalne m.in. Amir, Czcibor, Iwetta, Kornella, Leo, Milan, Nell, Nneka, Paskal, Reigo, Wiwiana, Zachary.

W minionym roku zarejestrowano 900 zgonów, liczba ta zmniejszyła się o 2 proc. w stosunku do roku 2009. Wśród zmarłych 52 proc. to mężczyźni, 48 proc. stanowiły kobiety. Te nieszczęśliwe wiadomości z ubiegłego roku podsumowaliśmy w jednym z Bilansów 2010: Ci, którzy odeszli.

Liczba małżeństw zawartych w ubiegłym roku na terenie Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice wyniosła 465. Z tego 46 proc. małżeństw zostało zawartych przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, pozostałe 54 proc. to tzw. śluby konkordatowe (6 proc. mniej niż w 2009 roku). 71 proc. spośród świeżo upieczonych małżonków zawierało związek małżeński po raz pierwszy. A jeden z ostatnich ślubów w 2010 roku to zawarcie związku przez Marlenę Górajewską i Tadeusza Szuka.

- W przypadku ponad 67 procent par mężczyzna brał za żonę kobietę młodszą od siebie, 18 procent par to związki, w których kobieta wiązała się z młodszym mężczyzną, a 15 procent par to małżeństwa zawierane między osobami w równym wieku. Największa różnica wieku pomiędzy małżonkami to 26 lat. Mimo że to zwykle panowie byli starsi od swoich wybranek, bywało również odwrotnie. W przypadku jednej z par to mężczyzna był o 12 lat młodszy od żony. Najstarsza osoba składająca oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński miała 82 lat - informuje Dorota Puć-Pietrzykowska. - W 2010 roku 23 pary małżeńskie zostały odznaczone medalami za długoletnie pożycie małżeńskie nadanymi przez Prezydenta RP. Nasz podziw wzbudziła para, która wytrwała w małżeństwie 63 lata i świętowała wspólnie z nami swój jubileusz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group