Jak wspominają uczestnicy wyjazdu wyjechali z Wrocławia spod gmachu TVP Wrocław, gdzie żegnała ich wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz Dolnośląska Kurator Oświaty. Wspólnie ze świdnicką grupą podróżowało ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół, którzy podobnie postanowili swój wakacyjny wypoczynek zamienić na ciężką pracę przy ratowaniu polskich nekropolii, pozostawionych za wschodnią granicą.
- Wiele z nich jest już zapomnianych i zdewastowanych. Nasza grupa prowadziła prace porządkowe na cmentarzu w Mikulińce, 18 km od Tarnopola. Przez kilkanaście dni kosiliśmy trawę, wycinaliśmy krzaki,, czyściliśmy pomniki i krzyże oraz malowaliśmy ogrodzenia wokół grobów. O historii tego i wielu innych miejsc na Wschodzie mogliśmy jedynie czytać podręcznikach do historii. My mieliśmy to szczęście zobaczyć je osobiście i była to dla nas doskonała lekcja patriotyzmu. Dziękujemy wszystkim organizatorom za umożliwienie nam wyjazdu i zakorzenienie w naszej świadomości pamięci o miejscach historii naszych pradziadów - wspominają uczestnicy.
To już druga edycja akcji pn. „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”, którą zapoczątkowała wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej. Patronowała jej Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu była Telewizja Wrocław.
Do przedsięwzięcia włączyło się kilkaset szkół z terenu Dolnego Śląska. Przez kilka miesięcy uczniowie zbierali fundusze na ratowanie nekropolii na Wschodzie. Młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie zgromadziła na ten cel 1232 zł.
Losy polskich nekropolii można śledzić na antenie TVP Wrocław, we wtorki o g. 18.30. Serdecznie zapraszamy.