Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1760
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Od 1939 poprzez 1949 i 1989 do 2009 roku

Poniedziałek, 24 maja 2010, 17:48
Aktualizacja: 17:50
Autor: red.
Krzyżowa: Od 1939 poprzez 1949 i 1989 do 2009 roku
Grupa z Wrocławia.
Fot. użyczone
„Dziewiątki”, czyli „The Niners 1939, 1949, 1989, 2009” to tytuł międzynarodowego projektu młodzieży licealnej z Polski i Niemiec, który rozpoczął się w lipcu zeszłego roku w Krzyżowej. Uczestnicy badali wydarzenia historyczne, w których datach występowała przede wszystkim liczba 9. Liczba ta miała dla badaczy i dla historii dziejów obu krajów, a także innych państw Europy, szczególne znaczenie.

Od jutra do soboty uczestnicy podsumują swoje dotychczasowe badania związane z „dziewiątkowym” projektem, wspieranym przez fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” w ramach programu „EUROPEANS FOR PEACE - przyjaciel i wróg w mediach”. Polsko-niemieckie przedsięwzięcie „The Niners” jest trzecim i zarazem ostatnim etapem cyklu spotkań.

W ramach projektu uczniowie ze szkół licealnych w północnoniemieckim Westerstede Ganderkesee, Varel, Verden oraz z Wrocławia, Złotoryi i Łodzi poznawali regionalne wydarzenia historyczne od 1939 roku związane z ich miejscem zamieszkania. Tematem ich zainteresowań były obszary zachodnio-północnych Niemiec, Śląska i centralnej Polski.

Spotkanie podsumowujące pierwszą fazę projektu w październiku 2009 w niemieckim Verden poświęcone zostało stosunkom polsko-niemieckim od początku drugiej wojny światowej. Dzięki wywiadom z uczestnikami tamtych wydarzeń oraz współpracy z instytucjami i przedstawicielami władzy, uczniowie starali się ukazać przyczyny ówczesnych nieporozumień międzyludzkich, zwłaszcza na terenach Emsland. Próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i w jakim stopniu nieporozumienia miały i mają wydźwięk w mediach, czy oceniamy się według stereotypów i czy nadal jesteśmy postrzegani jako wrogowie, czy raczej jako przyjaciele, również wobec siebie w swoim środowisku.

- Niemcy byli bardzo mili, ale na początku nie mieli dobrego zdania o Polakach i również o mnie. Muszę tu powiedzieć, że do tej pory pytają się o moje pochodzenie. Ale musimy przecież żyć w harmonii i dla przyszłości - wyjaśnia pan Strak uczestnik wydarzeń mieszkający w Niemczech od lat 80-ych.

Drugie spotkanie odbyło się w marcu tego roku w XIII Liceum we Wrocławiu. Tematem wiodącym były wydarzenia w Polsce począwszy od roku 1989. Uczniowie z Niemiec i Polski przeprowadzali wywiady z członkami „Solidarności” i przedstawicielami mediów. W ramach tej części projektu uczestnicy udali się również do Gdańska związanego z drugą wojną światową oraz z wydarzeniami roku 1980, istotnymi dla całej Europy.

Ukoronowaniem całego projektu będzie czterodniowe majowe spotkanie w Fundacji Krzyżowa. Młodzież z Niemiec i Polski wspólnie zaprezentuje wyniki swojej pracy. Uczniowie samodzielnie przygotują wystawy i prezentacje związane z tematyką spotkania. Będzie można również obejrzeć projekcje filmów tematycznych takich jak „Konspirantki” Paula Meyera, czy „Strajk” Volkera Schlöndorffa. Podczas konferencji zostaną rozdanie certyfikaty „Niners” i „Krzyżowa-Rallye”.

Rezultaty i materiały badań takie jak wywiady, artykuły czy reportaże, ukazują się na bieżąco na stronach gazety internetowej www.european-niners.net.

Całe przedsięwzięcie ma na celu zapoczątkowanie „Warsztatów Przyszłości”, które będą realizowane w „Domu Spotkań Młodzieży Krzyżowa”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group