Świdnica: „Pierwsze Mieszkanie Treningowe w mieście i powiecie świdnickim dla niepełnosprawnych”
Aktualizacja: 11:24
Autor: red.
„Mieszkanie Treningowe” będzie funkcjonowało w lokalu pozyskanym na rzecz projektu dzięki przychylności władz miasta Świdnica: Panu Prezydentowi Wojciechowi Murdzkowi, Pani Przewodniczącej Rady Miasta Pani Joannie Gadzińskiej oraz Radnym miasta Świdnica, w centrum Świdnicy, na II piętrze w bloku mieszkalnym przy ul. Żeromskiego.
W mieszkaniu o pow. 126 m², składającym się z 3 pokoi, kuchni, 2 łazienek i przedpokoju jednorazowo przebywać będzie 6 beneficjentów i 1 asystent osoby niepełnosprawnej. Mieszkanie zostało pięknie wyremontowane, z pomocą 49% środków z PFRON, a brakujące 51% dołożyło Stowarzyszenie. Oczywiście, jeszcze brakuje wielu niezbędnych rzeczy w mieszkaniu, ale z tym co już posiadamy, śmiało możemy rozpocząć treningi mieszkaniowe.
Projekt przeznaczony jest dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej oraz z zaburzeniami psychicznymi. Beneficjentami projektu są 32 osoby. Każda osoba niepełnosprawna będzie powtarzała kilkakrotnie cykl treningowy (7 dni w tygodniu) przez okres trwania projektu, podczas którego będzie uczyła się samodzielności w życiu, codziennego funkcjonowania, zajęć, wypełniania obowiązków poza domem rodzinnym. Udział w tego typu kompleksowej rehabilitacji pozwoli tym osobom rozwinąć gotowość do praktycznego, samodzielnego i dorosłego życia, którego z różnych przyczyn nie mają szans doświadczyć.
Należy również zaznaczyć, że uczestnictwo w Mieszkaniu Treningowym daje osobom niepełnosprawnym więcej możliwości w niwelowaniu ich ograniczeń niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu nie tylko w warunkach domowych ale też w lokalnej społeczności.
Jednym z ważniejszych efektów uzyskanych dzięki treningom mieszkaniowym będzie zapobieganie instytucjonalizacji osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi w domach pomocy społecznej i innych ośrodkach, co również będzie miało duże znaczenie w odciążeniu budżetu gminy.
Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które działa na terenie miasta i powiatu świdnickiego od 26 lat jest autentycznym rzecznikiem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, oraz prowadzi ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym.
(PSOUU)