Wyłączenie placu Grunwaldzkiego dla przewoźników wykonujących przewozy regularne nastąpiło na podstawie „Regulaminu warunków i zasad korzystania przez operatora i przewoźnika z określonych przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Miasto Świdnica”. Podyktowane było to potrzebą jego odciążenia. Wielkość samego placu, jego zabudowa i istniejący układ drogowy wyklucza możliwość powiększenia zatok przystankowych.
Należy podkreślić, że w ciągu jednego dnia z ulicy Spacerowej w dzień powszedni odprawianych jest ok. 534 kursów z 12 stanowisk. Jako właściciel przystanku wypełniając zapisy ustawowe przy uzgadnianiu zasad korzystania z obiektów miasto musi przestrzegać zasady, że odprawa podróżnych nie spowoduje zagrożenia dla organizacji lub bezpieczeństwa ruchu i nie ograniczy przepustowości przystanku komunikacyjnego.
Obecnie nie ma możliwości prawnych ponownego wprowadzenia przewoźników na pl. Grunwaldzki – wiązałoby się to z koniecznością uchwalenia nowej uchwały, a następnie uzyskania przez przewoźników zmiany zezwoleń wydanych przez uprawnione do tego organy (Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Miejski w Wałbrzychu, Urząd Marszałkowski we Wrocławiu), polegających na wprowadzeniu pl. Grunwaldzkiego do rozkładów jazdy. Procedura ta potrwałaby około 6 miesięcy i zbiegłaby się z terminem oddania do użytku Centrum Przesiadkowego, którego infrastruktura, a przede wszystkim budowa tunelu łączącego budynek dworca autobusowego z dworcem kolejowym skraca drogę dojścia do pl. Grunwaldzkiego.
Pragniemy zwrócić uwagę, że w sąsiedztwie pl. Grunwaldzkiego znajdują się też inne przystanki komunikacji miejskiej, położone bezpośrednio w centrum miasta, czyli przy ul. Muzealnej i ul. Stefana Żeromskiego, z których mogą korzystać przewoźnicy, składając wnioski o uzgodnienie warunków i zasad korzystania z przystanków. Z możliwości tej jednak nie korzystają. Odległość z tych przystanków do ścisłego centrum np. do Rynku jest ok. 300 m., do pl. Grunwaldzkiego 279 m.
Głównym zamierzeniem budowy kompleksu obiektów i infrastruktury towarzyszącej w ramach Centrum Przesiadkowego było zapewnienie wysokiej, jakości odprawy podróżnych, a przede wszystkim stworzenie dogodnych warunków przesiadania się z różnych środków transportu - komunikacji miejskiej, kolejowej, autobusowej, samochodów prywatnych, czy też taksówek - na wybrany środek lokomocji, pozwalający w sposób szybki i bezpieczny na dotarcie do celu podróży. Zakończenie robót budowlanych Centrum Przesiadkowego planowane jest na 31.07.2015 roku. Prosimy więc wszystkich podróżujących o cierpliwość i wyrozumiałość. Poprawa obsługi podróżnych i wysoki standard Centrum Przesiadkowego będzie dla Państwa wielkim udogodnieniem.