Tym samym 3 szkoły gimnazjalne zostaną włączone do szkół podst. znajdujących się obecnie w centach oświatowych w Pszennie, Witoszowie Dolnym oraz Lutomi Dolnej. 16 lutego br. na XXXVIII sesji, radni większością głosów przyjęli projekt uchwały o dostosowaniu sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Świdnica do nowego ustroju szkolnego.
Jak zostanie przeprowadzona reforma oświaty w gminie Świdnica?
Do 31 marca 2017 roku podjęte zostaną uchwały Rady Gminy o nowej sieci szkolnej.
Od 1 września 2017 roku gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych.
Od 1 września 2017 roku będą funkcjonowały ośmioklasowe szkoły podstawowe w: Bystrzycy Górnej, Grodziszczu, Lutomi Dolnej, Mokrzeszowie, Pszennie i Witoszowie Dolnym.
Co z gimnazjami? Zostaną one włączone do szkół podstawowych
Gimnazjum im. Unii Europejskiej zostanie włączone do Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej
Gimnazjum im. Szarych Szeregów zostanie włączone do Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie
Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym zostanie włączone do Szkoły Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym.
Od 1 września 2017 r. planowana sieć szkolna na terenie gminy Świdnica obejmować będzie 6 obwodów:
Obwód Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej:
- Burkatów,
- Bystrzyca Dolna,
- Bystrzyca Górna,
- Lubachów.
Obwód Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu:
- Boleścin,
- Grodziszcze,
- Krzczonów,
- Krzyżowa,
- Wieruszów.
Obwód Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej:
- Bojanice,
- Jakubów,
- Lutomia Dolna,
- Lutomia Górna,
- Lutomia Mała,
- Makowice,
- Opoczka,
- Stachowice,
- Stachowiczki.
Obwód Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie:
- Mokrzeszów,
- Komorów.
Obwód Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie:
- Gogołów,
- Jagodnik,
- Miłochów,
- Niegoszów,
- Panków,
- Pszenno,
- Sulisławice,
- Wilków,
- Wiśniowa,
- Zawiszów.
Obwód Szkoły Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym:
- Modliszów,
- Pogorzała,
- Słotwina,
- Witoszów Dolny,
- Witoszów Górny.
Szacuje się, że 1 września 2017 r. nowy rok szkolny rozpocznie 1450 uczniów.
Czy reforma oświaty będzie oznaczała utratę miejsc pracy?
- Pracujemy nad tym aby jak najmniejsza ilość osób straciła pracę. Jednak na chwilę obecną szacuje się, że zwolnienia z pracy nastąpią w przypadku 4 nauczycieli, natomiast ograniczenia etatu będą przewidziane dla 6 nauczycieli – mówiła podczas sesji wójt gminy Teresa Mazurek. Zdecydowana większość nauczycieli znajdzie zatrudnienie w szkołach podstawowych, do których zostaną włączone gimnazja lub zostaną przeniesieni do pozostałych szkół podstawowych. Część nauczycieli będzie musiała uzupełniać etat w innej placówce lub uzyskać dodatkowe kwalifikacje, niezbędne do dalszego zatrudnienia, np. instruktor pływania (w związku z budową basenu i planem realizacji zajęć nauki pływania), bibliotekoznawstwo, informatyka. W przypadku brakujących kilku godzin do pełnego wymiaru przewiduje się możliwość uzupełnienia etatu godzinami zajęć w świetlicach szkolnych.
Będą także oszczędności na dowozach.
- W przypadku wygaszenia klas gimnazjalnych trasy dowozu uczniów do ośmioklasowych szkół podstawowych będą krótsze, co wpłynie również na skrócenie czasu dowozu uczniów do placówek- podkreślała wójt gminy.
Potrzeby lokalowe i doposażenie placówek
Zajęcia we wszystkich placówkach będą odbywały się w budynkach zlokalizowanych w tym samym miejscu – budynki gimnazjów sąsiadują bezpośrednio z budynkami szkół podstawowych do których zostaną włączone gimnazja. W większości obiektów szkolnych liczba sal dydaktycznych będzie wystarczająca - w dwóch przypadkach niezbędne będzie zaadaptowanie pomieszczeń dla potrzeb sal dydaktycznych (SP Bystrzyca Górna i SP Mokrzeszów).
W przypadku szkół podstawowych, do których nie będą włączane gimnazja (SP Bystrzyca Górna, SP Grodziszcze i SP Mokrzeszów) niezbędne będzie zakupienie wyposażenia do sal - meble, stoliki, krzesła oraz pomoce dydaktyczne do chemii, fizyki, biologii, geografii.