Za tegoroczne plony na dożynkach gminnych w Żarowie dziękowali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, poseł na Sejm RP Wojciech Murdzek, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Dyduch, radni Rady Miejskiej Żarowa, przedstawiciele duchowieństwa, dyrektorzy gminnych jednostek, a przede wszystkim rolnicy z terenu gminy Żarów.
Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw. - Dożynki to jedno z najważniejszych dla rolników wydarzeń w roku. To czas radości i odpoczynku. Dziś gromadzimy się na mszy dożynkowej w Mrowinach, aby podziękować Bogu i umocnić z Nim naszą więź. Pamiętajmy, że wszystkie dary, które znajdują się na naszych stołach to dzieło naszego Boga. Podziękujmy za to wszystko i za te małe ziarenka chleba, z których wyrasta później chleb nasz powszedni. Tak jak dziękujemy za Ciało Chrystusa, które spożywamy podczas mszy świętej - podkreślał ks. Paweł Szajner proboszcz parafii w Mrowinach, który celebrował liturgię.
Korowód dożynkowy i dzielenie chleba
Po nabożeństwie w Mrowinach wszystkie wieńce dożynkowe przetransportowano na platformę i przywieziono na targowisko miejskie w Żarowie, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Nie zabrakło też parady motocykli, która przejechała ulicami ozdobionych Mrowin i poprowadziła platformę z dożynkowymi wieńcami prosto na żarowskie targowisko. Stamtąd tradycyjny korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się na targowisko miejskie, gdzie dokonano prezentacji wieńców oraz przekazania chleba przez starostów dożynek Grażynę Malinka i Czesława Włosińskiego włodarzowi gminy. - W tym roku spotykamy się w sercu gminy - w Żarowie, aby wraz z gospodarzami dożynek z Mrowin oraz wszystkimi tu zgromadzonymi wspólnie uczcić prace rolnika. Drodzy starostowie dożynek, przekazaliście na moje ręce bochen pysznego chleba, owoc tegorocznych zbiorów z mrowińskich pól. Przyjmuję ten chleb jako symbol ciężkiej pracy oraz wyraz umiłowania ziemi przez Was. Czas dożynek to czas podziękowań, najpierw Panu Bogu, ale też człowiekowi - mówił burmistrz Leszek Michalak.
Ludowo, folkowo i biesiadnie
W barwnych i kolorowych strojach na scenie zaprezentowały się również sołectwa z gminy Żarów. Dożynkowe przyśpiewki śpiewały Koła Gospodyń Wiejskich, radni Rady Miejskiej, sołtysi wsi, przedstawiciele Rad Sołeckich, uczniowie szkół oraz mieszkańcy. Dobrą zabawę zapewnili mieszkańcy Mrowin przedstawiając wiejską wersję przeboju "Gaz, gaz" zespołu Big Dance oraz piosenki "Camon Sava", a przy repertuarze mieszkańców Przyłęgowa którzy zaprezentowali się w piosence zespołu Masters "Żono Moja" sparafrazowanej na "Gmino Moja" bawili się wszyscy uczestnicy zgromadzeniu na placu targowym. W rytm dożynkowych wiązanek wszystkich zgromadzonych uczestników wprowadzili również przedstawiciele innych sołectw.
Lokalne przysmaki
Dożynkowe stoły uginały się pod ciężarem pysznego jadła przygotowanego przez poszczególne sołectwa. Nie zabrakło tradycyjnego bigosu, pierogów, swojskich wędlin, pasztetów, pieczonego chleba, pysznych ciast, a także wyszukanych soków i nalewek. - Na naszym stoisku dziś można skosztować wiejskiego smalcu z ogórkiem, pieczonego chleba, oscypków na zimno i na gorąco oraz wyszukanych ciast. Wszystko przygotowały nasze niezawodne panie, które są aktywne i chcą działać na rzecz naszej wsi. Dziękujemy także za pomoc naszym panom, którzy także zaangażowali się w prace przygotowawcze do dożynek. Stoisko, choć jest ich dziś na żarowskim targowisku całkiem sporo, cieszy się dużym zainteresowaniem. To chyba świadczy o tym, że wszystkim smakuje. Pożarzysko cenniejsze niż wszystko - to hasło przewodnie naszej wsi - mówiła Izabela Niżyńska przewodnicząca Rady Sołeckiej Pożarzyska.
Nagrody dla wszystkich sołectw
Podczas tegorocznych dożynek gminnych burmistrz Leszek Michalak za ciężką pracę, wysiłek, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie podziękował także sołectwom oraz zespołom Żarowianie i Senyor Rici. Na ręce sołtysów i przedstawicieli wsi podziękowania i czeki, wspólnie z burmistrzem Leszkiem Michalakiem wręczali również Wojciech Murdzek poseł na Sejm RP oraz Urszula Ganczarek radna powiatu świdnickiego. - Dziękujemy za Waszą obecność na tegorocznych dożynkach gminnych w Żarowie. To wielkie święto wszystkich rolników. Dziś składamy Wam hołd, a jednocześnie wielkie podziękowania za trudną, ale jakże potrzebną pracę. Wszystkie dożynkowe stoiska są suto zastawione lokalnymi smakołykami. To także owoc Waszej ciężkiej pracy - dziękował rolnikom z terenu gminy Żarów Wojciech Murdzek poseł na Sejm RP.