W ostatnim tygodniu lipca, po raz drugi, gościmy w Krzyżowej i we Wrocławiu 18 studentów i młodych absolwentów z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii1 i Serbii. W seminarium bierze udział również 6 młodych osób z Polski i Niemiec.
Podczas siedmiodniowego spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią stosunków polsko-niemieckich i procesu pojednania oraz z doświadczeniami polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i współpracy transgranicznej. Tegoroczny program seminarium zakłada ponadto zwiedzanie Krzyżowej, Muzeum Gross Rosen na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, Muzeum Śląskiego w Görlitz, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Podczas spotkania organizowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej uczestnicy seminarium będą mieli możliwość zapoznania się z ofertą unijnych programów dla młodych ludzi z krajów Bałkanów Zachodnich oraz strategii rozszerzenia UE. Seminarium zakończy się uroczystym przyjęciem w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu.
Państwa Bałkanów Zachodnich aspirują do przystąpienia do UE; są wśród nich państwa już negocjujące akcesję tj. Czarnogóra i Serbia. Polska i Niemcy angażują się we współpracę z „bałkańską szóstką", wspierając te kraje na drodze integracji europejskiej, również poprzez inicjatywy regionalne takie, jak Proces Berliński.
Niemcy uznały to państwo pod nazwą „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii"