Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że przyczyną katastrofy był wybuch gazu w mieszkaniu nr 4, należącym do Mirosława K. – jednej ze śmiertelnych ofiar tego zdarzenia, znajdującym się na pierwszym piętrze budynku.
Z uzyskanej w sprawie opinii biegłych różnych specjalności w tym z zakresu budownictwa, instalacji i urządzeń gazowych wynika, że miejscem niekontrolowanego wypływu gazu w mieszkaniu Mirosława K. mogły być:
- nieszczelność podłączenia kuchenki gazowej,
- mechaniczne uszkodzenie przyłącza,
- nieszczelność instalacji wewnętrznej kuchenki gazowej,
- uszkodzenie zabezpieczenia zaworu kuchenki gazowej.
Wskutek stopnia uszkodzenia instalacji gazowej oraz kuchenki, biegli nie byli w stanie ustalić, które z podanych wyżej miejsc było źródłem rozszczelnienia. Biegli wskazali jednak, że elementy instalacji gazowej, jaka znajdowała się w mieszkaniu nr 4 spełniały polskie normy techniczne. Według wyliczeń biegłych, aby doszło do wybuchu w mieszkaniu pokrzywdzonego musiało się nagromadzić co najmniej 7 m3 gazu.
W chwili wybuchu Mirosław K. znajdował się w swoim mieszkaniu. Ustalenia poczynione w toku postępowania wykluczyły, aby wybuch został spowodowany umyślnie.
Z uwagi na fakt, iż nie wiadomo co Mirosław K. robił bezpośrednio przed wybuchem oraz co zainicjowało wybuch – działanie człowieka czy np. jakieś urządzenie elektryczne, stwierdzić należy, że pomimo wykorzystania możliwości dowodowy brak jest w sprawie danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu polegającego na spowodowaniu wybuchu gazu i zawalenia się budynku mieszkalnego. Do zdarzenia jakim był wybuch gazu i zawalenie się budynku niewątpliwe doszło, nie wiadomo tylko, czy było to następstwem nieumyślnego czynu człowieka.
W budynku położonym przy ul. Krasickiego 28 w Świebodzicach przeprowadzano na bieżąco wszelkie wymagane prawem budowlanym przeglądy, a ostatni przegląd instalacji gazowej miał miejsce w dniu 11 października 2016 roku.