Świdnica: Świdnica przeciw dopalaczom
Aktualizacja: 11:50
Autor: red
W zorganizowanych pod takim hasłem profilaktycznych warsztatach wzięli udział uczniowie świdnickich szkół. Prawie 500 młodych ludzi od specjalistów uczyło się, jakie zagrożenie niosą te substancje i jak skutecznie odmówić, gdy zostaną nimi częstowani. Warsztaty zrealizowała firma GENESIS Hubert Olchawa.
Uczniowie dowiedzieli się czym różnią się dopalacze od narkotyków. Wspólne szukali przyczyn i konsekwencji sięgania po nie, obalali mity dotyczące substancji psychoaktywnych. Uczyli się jak radzić sobie z wpływem rówieśniczym i zapoznali się z zagrożeniami wynikającymi z sięgania po narkotyki i dopalacze. Była to również okazja do przedstawienia młodzieży innych, zdrowych form spędzania wolnego czasu, wzmocnienia ich poczucia własnej wartości i doskonalenia asertywnych sposobów radzenia sobie z wpływem rówieśniczym.
- Akcją tą w najbliższym czasie objęci zostaną również rodzice. Przygotowane zostaną dla nich warsztaty, na których poznają działania nowych substancji psychoaktywnych i ich wpływ na organizm człowieka – dodaje Danuta Nowicka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych.
W środę, 17 stycznia o godz. 17.00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się spotkanie dla rodziców, które poprowadzi lek. med. Renata Poteralska – specjalista pediatrii i psychiatrii dzieci i młodzieży, specjalista terapii środowiskowej oraz koordynator Poradni Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, która na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą dotkniętymi problemem zażywania środków psychoaktywnych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. kim są użytkownicy dopalaczy i dlaczego po nie sięgają? Jakie objawy mogą sugerować, że młodzież sięga po substancje psychoaktywne, w odniesieniu do objawów okresu dojrzewania.
We wszystkich szkołach podstawowych oraz w placówkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpowszechniane są również materiały profilaktyczne dotyczące tematyki dopalaczy i narkotyków.