Debata zgromadzi stu uczestników, wśród których będą parlamentarzyści, naukowcy oraz przedsiębiorców z Polski, Europy, a także z innych kontynentów. Swój udział w konferencji zapowiedzieli przedstawiciele samorządów i organizacji, którzy z powodzeniem już wykorzystują energię odnawialną.
Na spotkaniu zaprezentowany zostanie m.in. model Domu Słonecznego z Danii, autorstwa Duńskiego Instytutu Technologicznego. W roli prelegenta wystąpią także burmistrzowie jednych z najbardziej samowystarczalnych energetycznie miast na świecie - Feldheim oraz Güssing. Alternatywne źródła energii to jeden z głównych tematów działalności Parlamentu Europejskiego, który objął konferencję honorowym patronatem. – Inicjatywa ta, mająca na cele zwiększenie świadomości na temat kwestii energii i budynków przyjaznych dla środowiska, zasługuje na uznanie. Parlament Europejski działa na rzecz trzech filarów, na których wzniesiona została wspólnota energetyczna Unii Europejskiej XXI w., a mianowicie zrównoważonego rozwoju, konkurencyjności i bezpieczeństwa dostaw energii. Ponadto nasza instytucja znana jest z zaangażowania na rzecz energooszczędnej infrastruktury służącej wyeliminowaniu marnowania energii. Dlatego też z przyjemnością informuję, że Parlament Europejski, któremu przewodniczę, obejmuje patronat nad tym wydarzeniem – potwierdza Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
W trakcie sympozjum zostanie zaprezentowany nowy model współpracy, który przyjęło w ostatnim czasie dwadzieścia gmin dolnośląskich, jako efekt ich zaangażowania w projekt finansowany ze środków EOG Funduszy Norweskich.
Konferencja „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu” nie jest wydarzeniem zamkniętym. Do bezpłatnego udziału w dalszym ciągu można zgłaszać się za pośrednictwem specjalnie przygotowanej strony internetowej. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również projekcja filmu, który na całym świecie zyskuje ogromną popularność. O godz. 14.30 rozpocznie się otwarty seans filmu „Czwarta rewolucja” Carla-A. Fechnera, który pokazuje, że globalne korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie jest utopią. Według reżysera tego dokumentu ludzkość może w ciągu 30 lat bez problemu uniezależnić się od ropy i paliw kopalnych. W obrazie poznajemy naukowców, inżynierów, a także innowacyjnych biznesmenów i celebrytów, którzy zachęcają do takich działań. Reżyser przenosi nas do najbardziej wydajnego biurowca w Niemczech, który produkuje nawet więcej energii niż jej zużywa. Trzeba tylko chcieć - to motto „Czwartej rewolucji”. Uczestnicy tej rewolucji to właśnie prelegenci i słuchacze konferencji „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu”.
Międzynarodową Konferencję 2 września organizuje Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy. Jest to organizacja ekspercka, która od 10 lat zajmuje się promowaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Szczegóły pod adresem: http://www.eko-gmina.pl/konferencja/