Odbywające się niezmiennie co roku w Niedzielę Palmową, Tradycje od lat gromadzą tłumy nie tylko mieszkańców powiatu świdnickiego, ale też partnerów z Polski i zagranicy. Przez dziesięć lat Marcinowicom udało się wykreować wydarzenie, którym naprawdę można chwalić. W tym roku impreza odbędzie się już po raz jedenasty.
– Impreza ta co roku stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji – mówi wójt Władysław Gołębiowski, przez lata jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury bezpośrednio odpowiedzialny za organizację tego wydarzenia. – Swoim zasięgiem obejmuje ona cały region Ziemi Świdnickiej, Dolny Śląsk oraz partnerski powiat łowicki, powiat kartuski, powiat tatrzański, powiat Bergstrasse (Niemcy), Czeski Raj z miastem Jičin, a także reprezentantów Grecji. W uroczystości biorą czynny udział również przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich, organizacje pozarządowe, rady sołeckie, firmy, zespoły artystyczne, przedszkola i szkoły.
Tradycje Stołu Wielkanocnego mają charakter konkursu polegającego na przygotowaniu przez każdego uczestnika stołu z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Od jedenastu lat specjalnie powołane jury, złożone ze znanych osobistości, stara się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem, jak i smacznymi potrawami. – Do tej pory okazywało się jednak, że wszystkie prezentacje zasługiwały na miano zwycięzcy – mówi Władysław Gołębiowski i dodaje, że największą wartością tej imprezy jest to, że bierze w niej udział wiele pokoleń: dzieci, młodzież, ich rodzice i dziadkowie, rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne, ale również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony. – Stanowi to ciekawy i unikatowy zestaw kulturowy – podkreśla wójt.
Tegoroczna edycja odbędzie się 29 marca w hali sportowej Zespołu Szkół w Marcinowicach. Początek o godz. 14.00.
Zgłoszenia należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16.03.2015 r. na adres Urzędu Gminy Marcinowice, ul. Juliana Tuwima 2, 58-124 Marcinowice. Prosimy o telefoniczne potwierdzenie wysłania zgłoszenia pod numerem 74/858-50-01.