Uroczystości odbyły się na boisku gminnym. Rozpoczęła je msza święta dziękczynna, koncelebrowana przez proboszcza parafii w Cierniach, księdza Witolda Wojewódkę oraz księdza Józefa Siemasza, dziekana Dekanatu Świebodzice.
W uroczystej eucharystii udział wzięli: Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz z małżonką, Zastępca Burmistrza Krystian Wołoszyn z małżonką, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Jan Klepiec i Zdzisław Pantal, a także radni miejscy – Teresa Małecka, Sławomir Łukawski i Jerzy Kirklo. Nie zabrakło także dyrektorów miejskich jednostek: Agnieszki Gielaty z Miejskiego Domu Kultury oraz Janusza Zielińskiego z OSiR Świebodzice Sp. z o.o., dyrektorów szkół, instytucji miejskich, itp.
Honory gospodarzy pełnili starostowie dożynek: Paulina Stolarczyk i Przemysław Siamburski.
Homilię wygłosił zaproszony na uroczystość ksiądz Tomasz, odnosząc się do znaczenia i wartości chleba – w wymiarze dosłownym, jak i symbolicznym.
Wicewojewoda podkreślał, że powrócił do miejsca, które kojarzy mu się z najlepszymi czasami – dzieciństwem.
- Gaude Mater Polonia, raduj się Matko Polsko, że Polska właśnie na tradycjach rolniczych jest zbudowana. Wielki szacunek i wielkie podziękowania dla wszystkich rolników. Jest mi bardzo miło, że mogę tu być z Wami – podkreślał wicewojewoda.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz tradycyjnie przedstawił swoiste sprawozdanie z tego, co w ostatnich miesiącach ważnego wydarzyło się w mieście.
- Drodzy rolnicy, gospodarze, goście. Tradycyjnie dzień dziękczynienia za plony to także dzień podziękowania Bogu i ludziom za obfitości. Ale to także dzień, w którym składam sprawozdanie z działań w ostatnich miesiącach.
Miniony rok w życiu miasta to jakby dwie prędkości: z jednej strony szok, ból, po ogromnej tragedii, jaką była katastrofa budowlana, w której zginęło 6 osób, w tym dwoje dzieci. Z drugiej strony wyjątkowo wytężony czas pracy i niespotykana w historii Świebodzic skala inwestycji – mówił Bogdan Kożuchowicz.
Burmistrz odniósł się do szeregu nowych zadań, z zakresu m. in. termomodernizacji szkół, niskiej emisji, budowy Centrum Przesiadkowego, czy zakupu kolejnego autobusu miejskiego, a także zapełnienia w stu procentach świebodzickiej Podstrefy ekonomicznej.
- Wypełnienie naszej strefy inwestorami było możliwe dzięki Wam, drodzy mieszkańcy Cierni, bo, co zawsze podkreślam, to z Waszej ojcowizny. To Wy podzieliliście się miastem swoją ziemią, by tam inwestorzy mogli wybudować swoje zakłady, a mieszkańcy Świebodzic znaleźć pracę. Bardzo za to dziękuję – podkreślił burmistrz.
Dożynki były okazją do radosnego świętowania i wspólnej zabawy. Wystąpiły lokalne zespoły folklorystyczne, gospodynie z Cierni serwowały domowe wypieki, smalec z ogórkiem. Wieczorem odbyły się koncerty – wystąpiła m. in. Kasia Lipert a zwieńczeniem dożynkowej zabawy był pokaz sztucznych ogni.
Jak zawsze rolnicy zadbali o dożynkowe dekoracje – największe wrażenie robił imponujący wieniec, wniesiony na ołtarz polowy. Przez cały wrzesień można podziwiać piękny wystrój kościoła parafialnego w Cierniach. A w sobotę poprzedzającą dożynki w Rynku odbyła się defilada ciągników, zapraszających mieszkańców do wspólnego świętowania.