Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 1557
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 60. rocznica śmierci majora

Poniedziałek, 20 stycznia 2025, 17:40
Aktualizacja: 17:41
Autor: red
Świdnica: 60. rocznica śmierci majora
Fot. organizatorzy
W tym roku przypada 60. rocznica śmierci Mieczysława Kozara–Słobódzkiego – legionisty, kompozytora, nauczyciela i świdniczanina. Z tej okazji przygotowano koncert oraz wystawę, wydarzenia te odbędą się w środę, 29 stycznia.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej podjęta ma zostać także uchwała w sprawie ustanowienia roku 2025 - Rokiem Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, działające także w imieniu Młodzieżowego Domu Kultury, którego patronem od 2007 roku jest Mieczysław Kozar-Słobódzki.

29 stycznia o godz. 11.30 w Rynku, przed wejściem do teatru, odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Życie i twórczość Mieczysława Kozara-Słobódzkiego”. A o godz. 18.00 zapraszamy świdniczan do auli I Liceum Ogólnokształcącego na koncert patriotyczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Chóru Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, z udziałem dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w godzinach od 10.00 do 18.00, od poniedziałku do niedzieli, w Informacji Turystycznej w Rynku.

Major Mieczysław Kozar-Słobódzki urodził się 1 stycznia 1884 roku w Chocinie koło Kałusza, zmarł 3 stycznia 1965 w Świdnicy. Uczył się w Kołomyi i Stanisławowie, studiował we Lwowie. Podczas I wojny był w armii austriackiej, potem w I Brygadzie.

Był znanym kompozytorem, zawdzięczamy mu popularne piosenki, takie jak „Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Maszerują chłopcy, maszerują”, które wrosły w krajobraz polskiej kultury XX wieku. Przypisywano mu także słynną pieśń „My, pierwsza brygada”. Kompozytor i pedagog napisał też „Piosenkę o Świdnicy”. Za zorganizowanie pierwszej w Świdnicy szkoły średniej, w latach 1945-1946, komunistyczny rząd usunął go ze stanowiska za legionową przeszłość. Pochowany został w Świdnicy, na cmentarzu przy al. Brzozowej.

Upamiętnienie świdniczanina, Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, ważnej postaci zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla Polski ma na celu popularyzowanie wiedzy na jego temat. Po przyjęciu uchwały przez radnych zorganizowanych zostanie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych, będą to m.in.: konkursy, spotkania, koncerty, wystawa, wykonanie muralu, a także wznowienie publikacji dotyczącej jego życia i twórczości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group