Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1882
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Bezpieczna Wielkanoc

Sobota, 26 marca 2016, 7:20
Autor: opr.red.
Świdnica: Bezpieczna Wielkanoc
Fot. red.
Dolnośląscy policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Dla funkcjonariuszy wielu pionów, to przede wszystkim okres wzmożonej pracy na rzecz mieszkańców. Na drogach i w miejscowościach województwa dolnośląskiego pojawi się więcej niż zwykle patroli. Sami pamiętajmy też o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach oraz o właściwym zabezpieczeniu przed wyjazdem naszych mieszkań. Ważne jest też to, aby tradycyjny śmigus–dyngus, podczas którego powinniśmy zachować umiar i kulturę, nie przerodził się w zachowania, które możemy jednoznacznie określić jako wybryki chuligańskie.

Okres świateczny to czas wzmożonej pracy dla dolnośląskich policjantów. Głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa w miastach, zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych, ale również udzielenie pomocy, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Wiele osób na pewno odwiedzając najbliższych sporo czasu spędzi w drodze. Podróżować będziemy koleją, autokarami lub własnymi samochodami. Dlatego policjanci będą zwracać szczególną uwagę, na to by podróżujący byli bezpieczni.

Największy ruch świąteczny zaobserwujemy zapewne na drogach. Dlatego w tym okresie służbę będzie pełnić więcej patroli ruchu drogowego. Policjanci pojawią się nie tylko na głównych trasach naszego regionu, ale również na drogach lokalnych. Będą to radiowozy nie tylko oznakowane, ale także nieoznakowane, wyposażone w wideo rejestratory. Tam gdzie będzie taka potrzeba, patrole policyjne ustawione zostaną kaskadowo zwracając szczególną uwagę na piratów drogowych. Gdy będzie tego wymagała sytuacja na drodze funkcjonariusze będą kierować ruchem, aby podróżujący mogli sprawnie przejechać.

Wszystkim nam powinno zależeć na bezpieczeństwie, dlatego warto się do tej podróży wcześniej przygotować. Pamiętajmy:

Wybierając się w dłuższą podróż powinniśmy być wypoczęci,

Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić nasz samochód – czy są aktualne badania techniczne, czy oświetlenie jest sprawne, czy w spryskiwaczach jest płyn, czy jest gaśnica, koło zapasowe itp.,

Sprawdźmy dokumenty zarówno samochodu jak i kierowcy,

Przygotujmy sobie plan wyjazdu – trasę przejazdu, miejsca gdzie będziemy mogli odpocząć podczas podróży, czy też uzupełnić paliwo,

Stosujmy pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożeniu dzieci,

Dostosujmy prędkości do warunków drogowych oraz swoich umiejętności - jadąc wolniej jedziesz bezpieczniej,

NIGDY nie wsiadamy za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu,

Przed wyjazdem powinniśmy też pamiętać o zabezpieczeniu naszych mieszkań i domów. Należy zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeżeli posiadamy rolety antywłamaniowe, to powinny one zostać opuszczone – przecież, dlatego je zainstalowaliśmy. Poprośmy zaufanego sąsiada o zwrócenie uwagi na mieszkanie podczas naszej nieobecności. Nie pozostawiajmy śladów wskazujących na naszą nieobecność np. porozrzucane reklamy na wycieraczce, czy też korespondencja w skrzynce pocztowej. Nie pozostawiajmy kluczy do mieszkania w umówionym miejscu np. w schowku lub pod wycieraczką.

Ze świętami wielkanocnymi wiąże się też tradycja lanego poniedziałku. Pamiętajmy, by popularny śmigus-dyngus nie przerodził się w zachowania, które możemy jednoznacznie określić jako wybryki chuligańskie. Postępowanie osób niewłaściwie obchodzących tę tradycję np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą, zagrożenie w ruchu drogowym, naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną.

Pamiętajmy, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Przestrzegamy też amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania wodą przed konsekwencjami prawnymi związanymi z wszelkimi chuligańskimi incydentami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group