Godzina 14.30 w Areszcie Śledczym w Świdnicy rozbrzmiewa syrena alarmowa. W jednostce ogłaszany jest alarm. Na bramę główną jednostki zgłaszają się kolejni funkcjonariusze. Powodem ogłoszenia alarmu jest zdarzenie które ma miejsce na placu spacerowy. Grupa osadzonych odmówiła powrotu do cel mieszkalnych. Skazani zachowują się agresywnie i nawołują innych osadzonych z pawilonu mieszkalnego do przeciwstawienia się administracji jednostki. W jednostce odbywa się krótka odprawa kierownictwa. W związku z groźnym zachowaniem osadzonych zapada decyzja o zwróceniu się o pomoc do Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej (GISW) stacjonującej przy Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej we Wrocławiu. Do czasu przybycia GISW, funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Świdnicy zabezpieczają bezpośredni teren zdarzenia jak i całą jednostkę. O godzinie 15.30 do jednostki przybywa GISW. W związku z dalszym agresywnym zachowaniem osadzonych i fiaskiem podjętych negocjacji zapada decyzja o zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego. O godzinie 15.45 GISW Okręgowego Inspektoratu we Wrocławiu wspólnie z nieetatową Grupą Interwencyjną skradającą się z funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy podejmuje interwencje na placu spacerowym. Osadzeni zostają obezwładnieni i wyprowadzeni z placu spacerowego. Osadzonych uczestników zdarzenia z uwagi na rażące naruszenie porządku i bezpieczeństwa jednostki zakwalifikowano do skazanych z kategorii szczególnie niebezpiecznych i wytransportowano do okolicznych jednostek.
Właśnie tak wyglądały ćwiczenia ochronne za murem Aresztu Śledczego w Świdnic, przeprowadzone we wtorek 21 czerwca. -Celem ćwiczeń było sprawdzenie współdziałania Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej stacjonującej we Wrocławiu z funkcjonariuszami nieetatowej Grupy Interwencyjnej Aresztu Śledczego w Świdnicy. W wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji starano się osiągnąć zamierzony cel w postaci praktycznego sprawdzenia umiejętności działania w warunkach zagrożenia wewnętrznego jednostki penitencjarnej, nakierowanego na przywrócenie w niej pełnej kontroli i bezpieczeństwa. Po zakończeniu ćwiczeń odbyła się odprawa.
- Drobne problemy i niedociągnięcia, zauważone w toku realizacji poszczególnych etapów ćwiczeń zostały szczegółowo omówione przez kadrę kierowniczą . Wszyscy zgodnie podkreślali, że na szczególną uwagę zasługuje wysoki profesjonalizm Grup Interwencyjnych Służby Więziennej (GISW) z Wrocławia jak i Świdnicy. Poziom koordynacji i sprawność działania prawie 30 funkcjonariuszy uczestniczących w projekcie budził podziw i dawał nadzieję, że w wypadku wystąpienia realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego będą oni w profesjonalny sposób reagowali w celu wyeliminowania takich sytuacji. Regularny trening praktyczny w działaniach Służby Więziennej jest niezbędnym warunkiem wysokiej sprawności jej funkcjonariuszy i w naszej służbie jest on traktowany priorytetowo -wyjaśnia rzecznik prasowy świdnickiego Aresztu Śledczego ppor. Łukasz Zamerski.