Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek, 25 czerwca pozytywnie na temat wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy wypowiedziała się Komisja Rewizyjna żarowskiej Rady Miejskiej oraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Na sesji burmistrz Przemysław Sikora podsumował 12 miesięcy pracy i działań podjętych na rzecz rozwoju gminy Żarów, przedstawiając najważniejsze inwestycje oraz zadania, które zostały zrealizowane w minionym roku. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium poprzedziła debata nad raportem o stanie gminy Żarów za 2025 ok oraz podjęcie uchwały w sprawie udzielenia burmistrzowi wotum zaufania. Burmistrz Przemysław Sikora przedstawił Radzie Miejskiej w Żarowie najważniejsze obszary funkcjonowania naszej gminy w roku 2025 od infrastruktury poprzez oświatę, kulturę, pomoc społeczną i działania środowiskowe. Wszystkie te działania pokazują, że samorząd to codzienna, konsekwentna praca na wielu obszarach jednocześnie.
O tym, w jaki sposób zostały wydatkowane środki finansowe z budżetu gminy Żarów w 2025 roku najlepiej wyrażają same liczby. Prognozowane dochody w wysokości 118.714.740 zł zostały zrealizowane w kwocie 104.483.275,95 zł , co stanowiło 88,01 % wykonania planu, w tym planowane dochody własne z podatków i opłat lokalnych w kwocie 30.193.484,35 zł wykonano w wysokości 31.866.111,76 zł, co stanowi 105,54 % wykonania planu. Wydatki zaś zaplanowane w kwocie 134.364.878,93 zł zrealizowano w wysokości 111.531.929,74 zł, co stanowi 83,01 % wykonania planu. Na realizację inwestycji zaplanowano w budżecie gminy kwotę 47.757.902,40 zł, a wydatkowano w 2025r. kwotę 29.714.541,92 zł, co stanowi 62,22 % planowanych wydatków na inwestycje. Gmina nie posiadała również na koniec 2025 roku zobowiązań wymagalnych związanych z realizacją zadań inwestycyjnych. Planowany deficyt budżetu na koniec 2025 roku w kwocie 15.650.138,93 zł, zamknął się deficytem budżetowym w kwocie 7.048.653,79 zł.
-Wspólnie z Radą Miejską, pracownikami Urzędu Miejskiego w Żarowie, jednostkami organizacyjnymi, sołectwami i mieszkańcami budowaliśmy gminę Żarów nowoczesną, solidarną i odpowiedzialną. Za tę efektywną współpracę i pełne zaufanie wszystkim bez wyjątku bardzo serdecznie dziękuję - dziękował podczas sesji burmistrz Przemysław Sikora.
Podczas posiedzenia zastępca burmistrza Kamil Nieradka, sekretarz gminy Żarów Sylwia Pawlik, skarbnik gminy Żarów Renata Dawlewicz, radni Rady Miejskiej oraz kierownicy gminnych jednostek złożyli na ręce burmistrza gratulacje, życząc dalszych sukcesów w kierowaniu gminą Żarów.
-Kończąc kolejny rok wytężonej pracy jako radni gminy Żarów chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu za całoroczną współpracę. Dziękujemy za Pana i zastępcy burmistrza Kamila Nieradki, zaangażowanie, gotowość do szukania najlepszych rozwiązań i konstruktywne podejście do spraw naszego samorządu. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu i wspólnej trosce o mieszkańców, udało nam się zrealizować wiele ważnych inicjatyw. Życzymy Panu wytrwałości w realizacji założonych planów. Dziękujemy bardzo - dziękowała podczas sesji radna Jadwiga Owczarek.
Skomentuj
Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.
Nie ma jeszcze komentarzy.