W Złotej Setce gmina znalazła się na 15 miejscu, awansując z 47 w roku 2010 i z 65 w roku 2009. To nie jedyny sukces władz samorządowych gminy Świdnica. W pierwszej 20. najlepszych gmin wiejskich - gmina Świdnica uplasowała się jako jedyna z Dolnego Śląska.
- W rankingu samorządów uhonorowaliśmy gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia/ – mówią przedstawiciele kapituły, którą tworzyli m.in.: prof. Michał Kulesza - twórca reformy samorządowej, doradca społeczny Prezydenta RP, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, Hanna Majszczyk - podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, specjalizuje się w podatkach pośrednich i samorządach, Marceli Niezgoda - podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, koordynuje m.in. wdrażanie programów regionalnych, Dariusz Daniluk - p.o. Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, wcześniej wiceminister finansów, ekonomista, bankowiec, Zbigniew Berdychowski - współzałożyciel Instytutu Studiów Wschodnich, które organizuje coroczne spotkania Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój, radny sejmiku małopolskiego, Paweł Tomczak - dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP, Andrzej Porawski - dyrektor Biura Związku Miasta Polskich (od 1991 r.), Adam Kowalewski - prezes rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Paweł Jabłoński – zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, Łukasz Korycki – kierownik zespołu „firmy” w dziale ekonomicznym „Rzeczpospolitej”, redaktor „Rankingu Samorządów”, Anna Cieślak-Wróblewska – dziennikarka działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”.
Ranking przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2007 – 2010 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.