- Zaparcia są uciążliwą dolegliwością, której mogą towarzyszyć bóle głowy, uczucie ociężałości i dyskomfortu psychicznego. Ich główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe oraz siedzący tryb życia. Zaparcia to często temat wstydliwy, o którym mówi się bardzo niewiele i niechętnie, a jednak bardzo istotny i problematyczny z punktu widzenia zdrowia naszych seniorów. Dlatego też w ramach Regionalnej koalicji na rzecz zdrowego starzenia się Powiat Świdnicki postanowił zmierzyć się z tym tematem - mówi Alicja Synowska, Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego.
- Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy zorganizował warsztaty dla podopiecznych Domu Senior „Wigor” w Świdnicy oraz słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w dniach 20 listopada i 11 grudnia – informuje Pani Agata Steczko-Szymańska Dyrektor Wydziału.
Zajęcia prowadzone były przez dietetyka klinicznego Panią Natalię Szwed, która poruszyła takie tematy jak:
błędy żywieniowe, które powodują powstawanie zaparć,
błonnik pokarmowy- „szczotka dla jelit”,
produkty wskazane i przeciwwskazane w leczeniu zaparć,
środki przeczyszczające - czy warto stosować i czy są bezpieczne?
Drugą część zajęć poprowadziła fizjoterapeutka - Pani Roksana Jaroszczak, która omówiła:
przyczyny zaparć,
diagnostykę i leczenie zaparć,
zagrożenia dla zdrowia spowodowane zaparciami,
sposoby radzenia sobie z problemem.
Seniorzy biorący udział w zajęciach dowiedzieli się, że zaparcia najlepiej leczyć naturalnymi sposobami, m.in. stosując błonnik, regulujący proces trawienia i pomagający przywrócić odpowiednią perystaltykę jelit. Wskazane są regularne ćwiczenia fizyczne i ograniczenie stresu. Jeśli natomiast zaparcia nawracają lub towarzyszą im inne objawy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
- Myślę, że to nie będą jedyne zajęcia dla naszych seniorów, gdyż sami zainteresowani zgłaszali propozycje kolejnych tematów do zrealizowania w przyszłym roku - kontynuuje Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego.