Żarowskie obchody miały nie tylko charakter zabawy, ale przede wszystkim wspólnej integracji.
- Ten dzień to jedna z tych okazji, aby mówić i przypominać o istnieniu niepełnosprawności. Ma pokazać, że ludzie niepełnosprawni są wśród nas i mają pełne prawo zarówno do godności, radości i zabawy. To przede wszystkim doskonała okazja do integracji osób zdrowych z niepełnosprawnymi - mówił Ryszard Dykcik pomysłodawca i organizator Żarowskiego Dnia Godności.
Godność to coś, co należy się każdemu. Niezależnie od koloru skóry, zamożności czy pełnosprawności. Coraz częściej zapomina się o tym, odmawiając jej komuś z powodu wyznania, przynależności etnicznej czy zdolności intelektualnych.
Corocznie żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminne Centrum Kultury i Sportu i Ryszard Dykcik zapraszają do Żarowa uczestników terapii zajęciowej z Mokrzeszowa oraz Zespołu Szkół Specjalnych ze Świdnicy, którzy pokazują, jak powinno się postrzegać godność.
- To bardzo ważny dzień, ponieważ osoby niepełnosprawne stanowią liczną, ważną i szczególną grupę naszej społeczności. To są osoby, które potrzebują naszego wsparcia, a dzień godności pozwala zrozumieć ich potrzeby i problemy, z jakim stykają się na co dzień. Uczymy się dzisiaj przełamywać stereotypy i łamać bariery, bo to jest ważne, żeby podawać pomocną dłoń, żeby dzielić się problemami i czerpać z tej pomocy jak najwięcej radości - podkreślał w trakcie uroczystości burmistrz Leszek Michalak.
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Żarowie uroczyście obchodzony był po raz dziesiąty. Towarzyszyły mu także liczne występy artystyczne dzieci i młodzieży ze szkół i placówek oświatowych oraz mieszkańców gminy Żarów.