Droga ta remontowana była w ramach Programu Wieloletniego pod nazwą: Narodowy program przebudowy dróg lokalnych – etap II bezpieczeństwo – dostępność – rozwój i stanowiło kontynuację zadania pn. "Przebudowa drogi powiatowej 2879D Marcinowice - Śmiałowice oraz drogi powiatowej 2886D w m. Śmiałowice: - miejscowość Marcinowice, - odcinek Marcinowice - Klecin" realizowanego w roku 2011.
- To bardzo duża i niezwykle ważna inwestycja, która łącznie, z pierwszym etapem z 2011 roku, pochłonęła ponad 6 mln. złotych – mówi Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu powiatu Świdnickiego.
W ramach ostatniego etapu prac przewidziany był następujący zakres robót:
• przebudowa jezdni ok. 16.000 m2 z poszerzeniem miejscami do 6 m.
Przyjęta konstrukcja jezdni dla kategorii ruchu KR3:
- warstwa ścieralna z BA 0/12.8 gr 5 cm
- warstwa wiążąca z BA 0/20 gr 8 cm
- warstwa podbudowy zasadniczej z BA 0/31,5 gr 10 cm
• wykonanie chodników z brukowej kostki betonowej szerokości 1,5 m – ok 2.700,00 m2
• wykonanie zatok autobusowych
• wykonanie zjazdów bitumicznych (ok 1.280,00 m2)
• odtworzenie odwodnienia tj.: przebudowa i budowa wpustów deszczowych (11szt) wraz z przykanalikami PCV Ø160 (ok 25,00 mb), wymiana przepustów pod zjazdami na nowe betonowe Wipro zakończone betonowymi ściankami czołowymi – 32 szt., budowa 2 szt przepustu pod korpusem drogi, profilowanie i odmulenie rowów – ok 4.000 mb
• wykonanie m.in. muru oporowego osadzonego na fundamencie betonowym w celu zabezpieczenia skarpy przy zabytkowym kościele.
Na zakończony właśnie etap inwestycji powiat świdnicki przeznaczył z własnego budżetu kwotę 1 mln. 448 tys. złotych. Nie bez znaczenia jest także zaangażowanie i wkład finansowy Gminy Marcinowice, która na ostatni etap przebudowy wyasygnował kwotę 900 tys. złotych.
- Nowo wyremontowana droga powiatowa nr 2879D i 2886D to to także bardzo ważny węzeł komunikacyjny w lokalnym ruchu turystycznym, który znacznie ułatwia dojazd do terenów rekreacyjnych leżących w Ślężańskim Parku Krajobrazowym i zbiornika wodnego w Mietkowie. Ta inwestycja wpłynęła także na zwiększenie atrakcyjności przyległych terenów, stworzyła warunki do tworzenia nowych terenów budowlanych oraz poprawiła płynność i efektywność ruchu drogowego – podsumowuje inwestycję Sabina Cebula Etatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego.
Przypomnieć należy, że wniosek o dofinansowanie w ramach programu opracowali pracownicy Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego i otrzymał on największą liczbę punktów spośród powiatów Dolnego Śląska. W ten sposób, w latach 2011/2012, pozyskano środki zewnętrzne w kwocie 2,38 mln. złotych.