Instytucja dzielnicowego oficjalnie pojawiła się już w 1926 roku, powołana 1 października rozkazem nr 330 ówczesnego Komendanta Głównego Policji Państwowej. W ślad za nią ukazał się rozkaz nr 331 KG PP, stanowiący niejako akt wykonawczy do niej, czyli instrukcję o dzielnicowych.
Przez lata zakres obowiązków na tym stanowisku zmieniał się, jednak idea pozostała niezmienna – dzielnicowy ma przede wszystkim służyć i zapewniać bezpieczeństwo na rzecz środowiska lokalnego.
Właśnie po to, aby jeszcze bardziej zbliżyć „funkcjonariusza pierwszego kontaktu” do obywateli, wdrożony został program „Dzielnicowy bliżej nas”. Jego głównym założeniem jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Do tej pory funkcjonariusze ci często musieli wykonywać zadania policjantów służby prewencyjnej, przez co mieli mniej czasu na to, aby zainteresować się sprawami mieszkańców. Program ten, to pierwsza tak kompleksowa zmiana w podejściu do służby dzielnicowych.
Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk 20 czerwca 2016 roku podpisał zarządzenie, dzięki któremu dzielnicowi m. in. nie prowadzą już dochodzeń i spraw o wykroczenia, a spędzają więcej czasu na obchodzie swojego rejonu. Dzielnicowi miejscy nie realizują też nakazów doprowadzeń, a także w mniejszym zakresie uczestniczą w czynnościach na rzecz innych komórek organizacyjnych. Kolejną zmianą jest opracowywany przez każdego dzielnicowego plan działania priorytetowego dla rejonu służbowego. Ten tworzony co pół roku harmonogram działań, jest konsultowany z mieszkańcami, dzięki czemu każdy z nas będzie miał wpływ na własne bezpieczeństwo.
Aby nowa formuła przyniosła zamierzony efekt działania te muszą być spójne i konsekwentne, stąd wyodrębniono w nim pięć zasadniczych obszarów zagadnieniowych – kadrowy, szkoleniowy, komunikacji społecznej, organizacji służby oraz modernizacyjny. Jest to diametralna zmiana w zasadach funkcjonowania dzielnicowych, stąd też musi ona być rozłożona w czasie.
Przypomnieć należy, że każdy dzielnicowy ma telefon, skrzynkę e-mailową, a dane kontaktowe do niego z łatwością znajdziemy w aplikacji "Moja Komenda". Na Dolnym Śląsku służbę pełni ponad 600 dzielnicowych.
Powyższe założenia oraz ich praktyczne aspekty omówione zostały podczas konferencji zorganizowanej pod hasłem „Dzielnicowy bliżej nas”, która odbyła się w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy.
Nową formułę służby „funkcjonariusza pierwszego kontaktu” i jego rolę w kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa w lokalnych środowiskach omawiali funkcjonariusze i kierownictwo miejscowej komendy policji oraz zaproszeni goście, tj. starosta świdnicki Piotr Fedorowicz i przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej z terenu naszego powiatu.
Wszystkich zgromadzonych przywitał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy nadkom.Adam Jacek Pilch, który ponadto przedstawił genezę stanowiska dzielnicowego, przybliżając okoliczności oraz cel powołania tej instytucji oraz oczekiwania, jakie dziś stawia się przed funkcjonariuszami pełniącymi tę funkcję.
Następnie Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp.szt.Wojciech Miazga omówił główne założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, obrazując jednocześnie przekazywane treści na prezentacji multimedialnej.
W kolejnym wystąpieniu praktyczne aspekty wykorzystania nowej formuły służby przestawił dzielnicowy świdnickiej jednostki - st.asp.Maciej Rzepiak.
Następnym punktem konferencji było wystąpienie Specjalisty ds. Prewencji Kryminalnej nadkom.Roberta Topolskiego, który omówił funkcjonowanie i sposoby wykorzystania dwóch aplikacji multimedialnych, mających na celu ułatwienie komunikacji na linii mieszkańcy-Policja, a mianowicie „Moja komenda” oraz „Krajowe mapy zagrożeń bezpieczeństwa”. Przypomnijmy, iż pierwszy z programów przeznaczony na urządzenia mobilne, umożliwia proste i szybkie wyszukanie np. najbliższej jednostki policji, czy miejscowego dzielnicowego, a także nawiązanie kontaktu telefonicznego, czy mailowego. Druga z aplikacji działa on-line i przeznaczona jest do zgłaszania za pośrednictwem internetu uciążliwych społecznie zdarzeń czy zachowań, jak chociażby nieprawidłowe parkowanie lub spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.
Swoistego podsumowania przekazanych informacji dokonał koordynator służby dzielnicowego z Wydziału Prewencji KWP Wrocław – asp. szt. Krzysztof Zarych, który dodał ponadto, iż w ramach omawianego programu powołano do życia stanowisko starszego dzielnicowego, co sprawiło, iż służba ta stała się bardziej opłacalna dla policjantów. Mogą oni teraz awansować, pełniąc cały czas swoją funkcję, a to niezwykle istotna zmiana – na tym stanowisku bardzo ważne jest doświadczenie i dobre rozeznanie okolicy, w której pełni się służbę.
Następnie głos zabrali goście, czyli starosta świdnicki Piotr Fedorowicz i przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej z terenu naszego powiatu. Wszyscy podkreślali, jak istotną rolę w funkcjonowaniu Policji spełniają dzielnicowi, jak odpowiedzialna i potrzebna mieszkańcom jest służba na tym stanowisku. Miłym akcentem na zakończenie konferencji były pełne uznania słowa zaproszonych gości, na temat bardzo dobrej współpracy samorządu oraz miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej z dzielnicowymi, którzy niejednokrotnie razem z tymi instytucjami przeprowadzają wspólne działania.