Poniedziałek, 27 lipca
19°C Świdnica

Krzyż Kawalerski... dla druhny Barbary Lechoty

Audio

Czytaj na głos

Autor: red 1 min czytania Świdnica

Harcmistrzyni Barbara Lechota urodziła się w Warszawie. Ojciec przeszedł piekło obozu w Treblince, bracia należeli do „Orląt” i „Sokoła”. Druhna Basia z harcerstwem po raz pierwszy spotkała się w szkole podstawowej w Nidzicy w 1959 r. Rok później złożyła Zobowiązanie Instruktorskie.

Jej pasją od początku było żeglarstwo i tak jest do dnia dzisiejszego. W świdnickim hufcu ZHP odpowiadała za pracę drużyn wodnych i żeglarstwo regatowe, czyli szkolenie i naukę najmłodszych adeptów sztuki żeglarskiej. To dzięki jej uporowi i wysiłkowi świdnicki hufiec ma dziś wielkie grono instruktorskiej kadry żeglarskiej i może organizować przy udziale druhny Basi obozy żeglarskie oraz szkolenia na stopień żeglarza i sternika jachtowego. Druhna Basia nadzoruje prace retmanatu hufca i odpowiada za sprawy szkoleń oraz przygotowania sprzętu żeglarskiego do sezonu letniego. Corocznie podczas wakacji dowodzi grupą 40 uczestników obozów żeglarskich i tak od 40 lat. Jest członkinią zespołu hufca ds. żeglarstwa i komendantką obozów żeglarskich w Harcerskiej Bazie Obozowej Hufca Świdnica w Niesulicach. Jej udział w tych obozach jest gwarancją wzorowej jakości i bezpieczeństwa.



Jest emerytowaną nauczycielką fizyki. Pracowała w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Swoje wieloletnie doświadczenie pedagogiczne wykorzystuje na tych właśnie obozach. Jest bardzo lubiana i szanowana przez młodzież i ma z nią doskonały kontakt.



Posiada stopień jachtowego sternika morskiego i dzięki tym uprawnieniom prowadziła żeglarskie obozy wędrowne na Mazurach oraz rejsy po Bałtyku. Przez ostatnich 10. lat czynnie uczestniczy w pracach Okręgowego Związku Żeglarskiego w Wałbrzychu. Aktywnie działa w Kręgu Starszyzny Harcerskiej i Seniorów „Wiarusy”, organizując wraz z innymi członkami kręgu przedsięwzięcia dla kadry hufca, m.in.: wyprawy turystyczne i pikniki instruktorskie.



Brała udział w opracowaniu redakcyjnym książki "Historia harcerstwa świdnickiego w latach 1945-2005" - opracowała rozdział poświęcony żeglarstwu. Książka została wydana w nakładzie 1000 egz. z okazji 60-lecia harcerstwa świdnickiego.Udziela się też w Klubie Inteligencji Katolickiej oraz jest wolontariuszką w Caritas Diecezji Świdnickiej. Jest zawsze pogodna i uśmiechnięta, zdecydowana w swoich działaniach, dbająca o młodych żeglarzy. Posiada wysokie walory patriotyczne i etyczne.

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

TikTokowa Jelonka