Następnie proszą o pożyczenie pieniędzy, częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania. Ponadto, oszuści podają się także za pracowników różnych firm i instytucji, m.in. policji, ośrodków pomocy społecznej czy urzędów.
Choć funkcjonariusze Policji otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść to nadal niepokojąca jest liczba zgłoszeń dotycząca tej właśnie metody kradzieży. W związku z tym apelujemy o ostrożność! Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia i rozmawiajmy z nimi o oszustach.
Jak nie stać się ofiarą?
Przede wszystkim należy zachować ostrożność, jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie oraz nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie i nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
Policja zwraca się z apelem, zwłaszcza do osób młodych, o informowaniu swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich oszukać. Często zwykła rozmowa może udaremnić plan oszusta.
Warto pamiętać, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
poinformować o takiej sytuacji Policję,
nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni),
nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
potwierdzić informację u innych członków rodziny,
NALEŻY PAMIĘTAĆ, ABY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!
We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.