Twarzą festiwalu jest Artur Żmijewski, aktor niezwykle lubiany i ceniony zarówno przez publiczność, jak i reżyserów. Jednocześnie trafi do niego nagroda – Kryształowy Dzik, przyznawana za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Wcześniej laureatami tego wyróżnienia zostali: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Janusz Gajos i Małgorzata Kożuchowska.
Wojciech Wójcik, który odkrył „mroczne oblicze” Artura Żmijewskiego, będzie kolejnym z laureatów 7. FRF. Reżyser, uchodzący za specjalistę kina sensacyjnego, odbierze nagrodę specjalną – Kryształowego Dzika – za całokształt twórczości. Wójcik jest twórcą takich filmów jak: „Karate po polsku”, „Trójkąt Bermudzki”, „Trzy dni bez wyroku”, „Tam i z powrotem”, a także kultowego serialu „Ekstradycja”. Przed nim laureatami Kryształowego Dzika byli: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz oraz Janusz Zaorski.
Podczas festiwalowych projekcji w Cinema 3D odbędzie się wiele spotkań z reżyserami: Ryszardem Bugajskim, Wojciechem Wójcikiem, Tadeuszem Królem, Pawłem Pawlikowskim, Bodo Koxem, a także aktorami: Dorotą Kamińską, Arturem Żmijewskim, Marią Mamoną, Magdalena Różańską i Januszem Chabiorem. Prof. Andrzej Krakowski z The City College of New York, specjalnie dla mieszkańców Świdnicy przygotował niezwykle interesujący wykład „Polskie korzenie przemysłu filmowego”, w którym przedstawi, nieznane szerokiej publiczności, fakty dotyczące twórców światowego przemysłu filmowego i wkładu, jaki w powstanie Hollywood mieli Polacy.
Dodatkowo organizatorzy festiwalu zaplanowali spotkania z twórcami w kafejkach festiwalowych:
• 2 czerwca o godz. 18.30 w hotelu FADO – spotkanie z Cezarym Harasimowiczem, scenarzystą filmowym i serialowym, aktorem, dramaturgiem, pisarzem, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Promocja najnowszej książki Cezarego Harasimowicza „Święty chaos” będącej mieszanką powieści szpiegowskiej, political fiction i sience fiction, która przenosi czytelnika w świat bezwzględnych układów i porachunków.
• 3 czerwca o godz. 18.30 w kawiarni Galeria 44 – spotkanie z aktorką Anną Samusionek.
• 4 czerwca o godz. 18.30 w Piwnicy Ratuszowej – spotkanie z Janem Nowickim, który zaprezentuje swoją najnowszą powieść „Białe walce” – lekturę obowiązkową dla miłośników ciekawej literatury – historię piątki emerytów, którzy jadą do Ciechocinka pociągiem Tanich Linii Kolejowych. Spędzają tam szalony miesiąc. Później już nie wracają do domu, tylko idą w stronę horyzontu.
7. Festiwal Reżyserii Filmowej potrwa sześć dni. Zakończy go uroczysta gala w Teatrze Miejskim, podczas której ogłoszony zostanie zwycięzca w konkursie o Kryształowego Dzika dla najlepszego reżysera. Przypomnijmy, w tym roku o statuetkę powalczą:
• Tadeusz Król, reżyser filmu „Ostatnie piętro”,
• Paweł Pawlikowski, reżyser filmu „Ida”,
• Maciej Pieprzyca, reżyser filmu „Chce się żyć”,
• Bodo Kox, reżyser filmu „Dziewczyna z szafy”,
• Ryszard Bugajski, reżyser filmu „Układ zamknięty”.
Galę zakończenia uświetni monodram Krystyny Podleskiej „Mój boski rozwód” w reżyserii Jerzego Gruzy. Aktorka, znana szerokiej publiczności przede wszystkim z filmu „Miś” Stanisława Barei, zaprezentuje pełną optymizmu historię kobiety w średnim wieku, którą porzuca mąż, a córka wyprowadza się do narzeczonego. Do wypełnienia pustki ma ona tylko psa i telefon. Na gali otwierającej festiwal, podczas której uhonorowani zostaną reżyser Wojciech Wójcik i aktor Artur Żmijewski, publiczność będzie miała okazję zobaczyć niezwykle zabawny recital „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie” w brawurowym wykonaniu wrocławskiego aktora Mariusza Kiljana.
Na tegoroczne pokazy filmowe i spotkania z twórcami organizatorzy wydali do tej pory blisko 15 tys. bezpłatnych wejściówek.