W sumie na Dolnym Śląsku w programie weźmie udział ok. 2000 dzieci. W jego realizację zostało zaangażowanych 105 trenerów, którzy prowadzą zajęcia w 100 grupach na terenie województwa. Jest to tylko odsetek ze zgłoszeń, które spłynęły do organizatorów, chętnych do udziału w II edycji programu było aż 241 grup z 84 gmin.
Świdnica ubiegała się o przyznanie 6 grup realizujących zajęcia w ramach programu „Multisport”. W związku z dużym zainteresowaniem udziałem w projekcie, do realizacji wytypowano tylko jedną szkołę z naszego terenu – Szkołę Podstawową nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Udział w ćwiczeniach bierze od 15 do 20 uczniów. Zajęcia odbywają się w trybie pozalekcyjnym, trzy razy w tygodniu i prowadzone są w trzech blokach tematycznych. Pierwszy dotyczy aktywności zawierającej metodyczne podstawy lekkiej atletyki, gimnastyki i sportów walki. Druga kategoria to gry i zabawy ruchowe oraz gry zespołowe. Ostatni blok obejmuje natomiast sporty charakterystyczne dla danego regionu, zgodne z lokalnymi tradycjami oraz sporty sezonowe.
Nad prawidłowym przebiegiem czuwają nauczyciele i trenerzy posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Program będzie realizowany w szkole do końca tego roku.
Dlaczego warto?
Z badań przeprowadzonych przez NIK w roku szkolnym 2012/2013 wynika, że aż 15 proc. uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej w ogóle nie bierze udziału w zajęciach z wychowania fizycznego. Wśród starszychjest jeszcze gorzej – 23 proc. w gimnazjach i ponad 30 procent w szkołach ponadgimnazjalnych. Jednocześnie rośnie liczba otyłych dzieci. Ta statystyka alarmuje i zmusza do działania.
Najprostszym i najtańszym lekarstwem na przeciwdziałanie tym niepokojącym tendencjom jest regularna aktywność fizyczna dzieci i młodzieży. Poziom sprawności ruchowej wpływa także na jakość życia każdego człowieka. Z otyłego nastolatka wyrasta zazwyczaj otyły dorosły z problemami zdrowotnymi. Dalsze konsekwencje łatwo przewidzieć. Ciekawe zajęcia sportowe – lekcyjne
i pozalekcyjne – proponowane przez program „Multisport” są w stanie oderwać najmłodszych od komputerów i telewizorów.