Mimo, iż historia Polski i Niemiec została zapisana bolesnymi kartami historii, to młodzi mieszkańcy Europy nie boją się o tym rozmawiać. W pierwszych tygodniach września 34 uczniów z Gimnazjum im. „Szarych Szeregów” w Pszennie i szkoły w Kronbergu spotkało się w Krzyżowej. Wymiana uczniów ma służyć nabywaniu zachowań partnerskich koniecznych w realizacji takich celów jak współpraca i solidarność w Europie- podkreśla dyrektor gimnazjum Zbigniew Janus.
Przez 6 dni, podczas zajęć i wycieczek uczniowie spędzali razem czas, poznając się bliżej i starając się rozwijać swoje kompetencje językowe. Pierwszy dzień upłynął na wzajemnym poznawaniu się i integracji. Drugi dzień pobytu to w dalszym ciągu gry i zabawy, które w znacznym stopniu zacieśniły polsko- niemieckie więzi. Było bowiem miło obserwować, gdy uczestnicy projektu zwracali się do siebie po imieniu. A sprawa nie była taka prosta, wziąwszy pod uwagę liczbę 34 uczniów (15 z Polski i 19 z Niemiec) oraz często egzotycznie brzmiące imiona młodzieży niemieckiej. Kolejny dzień to całodniowa wycieczka do Krakowa, w trakcie której uczestnicy zwiedzili Katedrę na Wawelu, Rynek Główny z Sukiennicami oraz starą dzielnicę żydowską Kazimierz. Mimo że do Krzyżowej uczniowie wrócili późno, to następnego dnia nie przeszkodziło im to wziąć udział w kolejnym wyjeździe, tym razem do Muzeum w Gross- Rosen i do Świdnicy. Po drodze odwiedzili jeszcze Gimnazjum w Pszennie, by móc zobaczyć partnerską szkołę w całej okazałości. Świdnica na pewno podobała się gościom z Niemiec, nie tylko ze względu na Kościół Pokoju, ale i dawny rynek, który z odnowionymi kamienicami i wieżą ratuszową może zachwycać. W tym dniu jednak największe wrażenie zrobiła na młodzieży wizyta w Rogoźnicy. Większość uczniów po raz pierwszy odwiedziła miejsce byłego obozu koncentracyjnego i miała styczność z tak brutalną i trudną historią z czasów II wojny światowej. I wydawać by się mogło, że trudne tematy mogą dzielić ze względu na przeszłość, ale kolejny raz wspólny pobyt młodzieży polsko- niemieckiej w Krzyżowej potwierdził, że taka wymiana jak ta, nie dzieli, lecz łączy… Wieczorem bowiem uczniowie w osobnych grupach mieli przeprowadzić dyskusję, ewaluację na temat wrażeń, refleksji po zwiedzeniu muzeum. Koordynatorkę projektu jak i opiekunów miło zaskoczył fakt, że młodzież chciała rozmawiać razem, nie bała się mówić o swoich odczuciach, spostrzeżeniach. Otwarcie komentowała wydarzenia z czasów II wojny światowej i mimo wzruszających relacji świadków potrafiła zdystansować się do tych zdarzeń, wyciągnąć z nich wnioski. Po takich wrażeniach w kolejnym dniu przyszedł czas na zwiedzanie Wrocławia z krasnalami w tle. Z odpowiednimi mapkami i w grupach uczniowie wyruszyli na poszukiwania wrocławskich krasnali, przy których mieli… zatańczyć. Aby udokumentować wykonanie zadania każdy taniec do własnej choreografii miał być sfilmowany. I tak powstał filmik z udziałem wszystkich uczestników, pokazujący integrację i dobrą zabawę młodzieży. Z kolei ostatni dzień to porządkowanie nagrobków rodziny von Moltke na wzgórzu cmentarnym, wspólne zabawy i pożegnanie.
Opiekunem wymiany była Edyta Rogowska, Polka od kilku lat mieszkająca w Berlinie. Swoją energią, pomysłowością i otwartością sprawiła, że pobyt polsko- niemieckiej młodzieży w Krzyżowej ponownie możemy uznać za udany!