Symboliczny ZNAK POKOJU, który 12 listopada 1989 roku podczas Mszy św. Pojednania przekazali sobie szefowie obu rządów miał decydujący wpływ na proces zbliżenia dwóch europejskich narodów: polskiego i niemieckiego. Od tego momentu Krzyżowa jest miejscem pojednania i dialogu, budowania tożsamości europejskiej Polaków i Niemców, kształtowania poczucia współodpowiedzialności za przyszłość Europy.
W 1998 roku Rada Gminy Świdnica przyznała Helmutowi Kohl i Tadeuszowi Mazowieckiemu tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica. Niemiecki kanclerz i polski premier byli pierwszymi, którzy otrzymali to zaszczytne wyróżnienie od władz gminy Świdnica. W gronie Honorowych Obywateli Gminy Świdnica byli także ks. prałat Bolesław Kałuża - koncelebrans Mszy św. Pojednania, jej współorganizator i wieloletni proboszcz parafii św. Anny w Grodziszczu oraz pani dr Ewa Unger.
Pani Unger zmarła kilka miesięcy temu, 15 marca 2020 r. Ze względu na obowiązujące wtedy ograniczenia związane z pandemią COVID-19, uroczystości pogrzebowe miały charakter bardzo kameralny i nie wszyscy, którzy chcieli pożegnać panią Ewę, mogli to zrobić. Dlatego wspólnie z Fundacją „Krzyżowa” już teraz zapowiadamy wydarzenie, które pozwoli w większym gronie upamiętnić osobę tak bardzo zaangażowaną w polsko-niemieckie pojednanie.
W sobotę, 13 marca 2021 r., we Wrocławiu i w Krzyżowej, odbędzie się uroczystość upamiętniająca dr Ewę Unger. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 we Wrocławiu, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta. Druga część uroczystości odbędzie się w Krzyżowej. W związku z pandemią Covid-19 planowane jest zorganizowanie transmisji internetowej z uroczystości.