Dokładnie sto lat wcześniej, 14 czerwca 1926 roku, infułat Ferdynand Piontek dokonał konsekracji kościoła, oddając go na wyłączną własność Boga. Tegorocznym obchodom przewodniczył biskup senior Diecezji Świdnickiej ks. bp Ignacy Dec, który podczas homilii przypomniał o znaczeniu kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i zachęcał do pogłębiania życia duchowego.
Obchody przygotowała Rada Parafialna pod przewodnictwem Stanisława Baki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pochodzący ze Stanowic ks. prałat Józef Lisowski, wieloletni kanclerz Kurii Biskupiej w Legnicy, ks. Zenon Bocheński - najstarszy spośród kapłanów posługujących niegdyś w miejscowości, ks. dziekan Marek Babuśka, ks. Bartłomiej Szewczyk - pierwszy proboszcz w 2012 roku parafii w Stanowicach, a także kapłani z dekanatu strzegomskiego. Z Poznania przybyła również siostra Renata Stajno, albertynka i jedyna jak dotąd siostra zakonna pochodząca ze Stanowic. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele życia publicznego i samorządowego. Obecni byli reprezentanci posła na Sejm Ireneusza Zyski, sekretarz gminy Strzegom Beata Nejman, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Szmidt, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanowicach Katarzyna Wójcik, prezes OSP Stanowice Krzysztof Kuczma, poczty sztandarowe oraz liczni mieszkańcy i dobrodzieje parafii. W swoim wystąpieniu proboszcz parafii ks. Sławomir Marek przypomniał historię Stanowic oraz dzieje świątyni wzniesionej według projektu wrocławskiego architekta Hansa Schlichta
Ważnym momentem było poświęcenie nowego dzwonu „Józef”, ufundowanego przez parafian z okazji Roku Świętego 2025.
Po mszy świętej uczestnicy spotkali się na wspólnym poczęstunku przygotowanym przez mieszkańców. Jubileusz stał się nie tylko świętem parafii, ale także okazją do podkreślenia silnych więzi łączących lokalną społeczność i pielęgnowanego od pokoleń dziedzictwa Stanowic.
Skomentuj
Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.
Nie ma jeszcze komentarzy.