Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1628
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Świdnicka Prokuratura stawia zarzuty byłym działaczom KOD–u

Środa, 28 czerwca 2017, 17:33
Autor: red
Świdnica: Świdnicka Prokuratura stawia zarzuty byłym działaczom KOD–u
Fot. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy
Zarzuty wobec byłego przewodniczącego i byłego skarbnika KOD.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy przedstawiła dziś (28 czerwca 2017 roku) zarzuty byłemu przewodniczącemu Komitetu Obrony Demokracji Mateuszowi K. i byłemu skarbnikowi stowarzyszenia KOD Piotrowi C. dotyczące poświadczenia nieprawdy w fakturach, przywłaszczenia 121 000 złotych i próby przywłaszczenia kolejnych 15 000 złotych.

Śledztwo w tej sprawie prokuratura wszczęła 15 lutego 2017 roku na podstawie doniesień złożonych m.in. przez ówczesnego skarbnika KOD Piotra C.

Szczegóły zarzutów

Obu podejrzanym zarzuca się, że działając wspólnie i w porozumieniu, od 10 marca do 15 listopada 2016 roku poświadczyli nieprawdę w 9 fakturach wystawionych przez firmę Mateusza K. MKM Studio sp. z o.o. na rzecz Komitetu Społecznego KOD (6 faktur) i Stowarzyszenia KOD (3 faktury). Faktury obejmowały koszty usług informatycznych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane.

Obaj podejrzani przywłaszczyli z tego tytułu 121 000 złotych. Usiłowali także przywłaszczyć na szkodę Stowarzyszenia KOD pieniądze w kwocie 15 000 złotych za rzekome wykonanie podobnych usług, jednak wypłaty zostały zablokowane przez członków zarządu KOD.

Mechanizm przestępstwa

Z ustaleń śledztwa wynika, że wypłat na rzecz firmy Mateusza K. dokonywał ówczesny skarbnik KOD Piotr C. ze środków zebranych podczas publicznej zbiórki pieniędzy pod nazwą „Dla demokracji”. W przypadku faktur wystawionych na rzecz Komitetu Społecznego KOD odbywało się to niezgodnie z celami zbiórki wskazanymi przez Komitet w zgłoszeniu zbiórki publicznej.

Wypłaty były ponadto sprzeczne ze Statutem Stowarzyszenia KOD, zgodnie z którym do zaciągania zobowiązań na kwotę powyżej 10 000 zł jest konieczna uchwała Zarządu, a taka nie została podjęta. W myśl Statutu zabroniony jest też zakup towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie bądź pracownicy Stowarzyszenia i jego organów oraz bliskie im osoby, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

Zgromadzone dowody

Podstawą przedstawienia zarzutów wobec Mateusza K. i Piotra C. jest zebrany w trakcie kilkumiesięcznego śledztwa bogaty materiał dowodowy. Obejmuje m.in.:

- zeznania członków organów statutowych Stowarzyszenia KOD, którzy wskazali, że kwestia wypłacania pieniędzy Mateuszowi K. była omawiane na posiedzeniu Zarządu, ale nie podjęto w tym zakresie żadnej uchwały;

- zeznania osób, które faktycznie wykonywały usługi informatyczne opisane w fakturach, a który wskazywały, że co najmniej od kwietnia 2016 roku nie mógł ich wykonać Mateusz K., ponieważ nie miał dostępu do serwera i elektronicznej poczty Komitetu;

- raport Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia KOD za okres od 6 stycznia do 22 maja 2017 roku, z którego wynika, że pieniądze wypłacono bezpodstawnie i ze złamaniem procedur Stowarzyszenia; ponadto Zarząd Stowarzyszenia nie mógł skutecznie zobowiązać Komitetu Społecznego do wypłacania jakichkolwiek pieniędzy dla Mateusza K.;

- inne dokumenty uzyskane od organów statutowych stowarzyszenia KOD (Zarządu i Komisji Rewizyjnej).

Przestępstwo zarzucane obu podejrzanym jest określone w przepisach art. 271 § 1 i 3 k.k. i art. 284 § 2 k.k. Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group