Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej jako jedyne w gminie i jedno z 9 w województwie rozpoczęło program „Moje Własne Konto”.
Fundacja Na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. Macieja Rataja we współpracy z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) oraz Urzędem Gminy Świdnica, realizuje I edycję Programu edukacji ekonomicznej „Na własne konto”. Jest on skierowany do uczniów szkół w wieku gimnazjalnym, z gmin wiejskich. Środki finansowe na realizację programu pochodzą z Fundacji na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. Macieja Rataja – pozyskana kwota to 2500 zł na wynagrodzenia nauczyciela. Gmina sfinansuje koszty dowozu dzieci i udostępnienia pomieszczeń do realizacji zajęć
Udział w programie jest dobrowolny i bezpłatny.
Celem Programu jest:
• poszerzenie wiedzy ekonomicznej;
• kształtowanie postaw przedsiębiorczych/aktywnych i umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej wśród uczniów gimnazjum;
• nabycie umiejętności kluczowych tj.: postawa przedsiębiorczości ekonomicznej i społecznej, inicjatywność, zaradność;
• pomoc w wyborze ścieżki edukacyjnej, a w przyszłości zawodowej;
• zmniejszenia dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych i przedsiębiorczych pomiędzy młodzieżą miejską, a pochodzącą z terenów wiejskich.
Program będzie realizowany w dwóch etapach. Główny element pierwszego etapu to zajęcia z zakresu edukacji ekonomicznej prowadzone przez przeszkolonego nauczyciela WOS-u i szkolnego doradcę zawodowego Edytę Zerkę oraz studentkę Iwonę Stasiak.
Zajęcia odbywają w gimnazjum w formie zabaw i warsztatów z przedsiębiorczości w terminie 28.01 1.02 2013 r. tj. w pierwszym tygodniu ferii zimowych w godz. 9.00 – 14.00.
Uczestnicy warsztatów postanowili uruchomić swojego bloga, na którym dzielą się wrażeniami i opiniami nt. projektu.
- Dziś gimnazjaliści z Lutomi Dolnej pod przewodnictwem Pani Edyty Zerki oraz z pomocą studentki Politechniki Lubleskiej- Karoliny Szynkaruk poznają zasady funkcjonowania rynku. Zaczynamy od gry "Rynek jabłek" Atmosfera na rynku bardzo gorąca, sprzedający i kupujący negocjując ze sobą ceny towaru podejmowali się przeróżnych argumentów. Zdarzało się nawet "branie klientów na litość"! Czas pochwalić się Naszym talentem artystycznym. Podoba się? - czytamy na stronie http://www.nawlasnekonto.pl/blog/gimnazjum-im-unii-europejskiej-w-lutomii-dolnej, wpis z dnia 29.01.2013 r.
Podczas drugiego etapu odbędzie się konkurs na młodzieżową gazetę ekonomiczną. Autorzy pięciu najlepszych projektów zostaną zaproszeni na finał do Warszawy. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne stypendia.