Jak podkreśla kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy Dortoa Waliszak: - Program "Szkoła dla rodziców i wychowawców" spełnia standardy jakości poziomu II Dobra praktyka, zgodnie z kryteriami oceny przyjętymi w ramach Systemu Rekomendacji Programów Profilaktycznych i Promocji Zdrowia Psychicznego. W roku 2004 został wpisany w Narodowy Plan Działań na Rzecz Dzieci, posiada rekomendację Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Uczestnicy (rodzice, nauczyciele) poprzez dyskusję i praktyczne ćwiczenia zgłębiają problemy dotyczące relacji dorosły-dziecko. Sami zadeklarowali chęć uczestnictwa w zajęciach, podjęli trud weryfikacji swoich głębokich, powielanych z pokolenia na pokolenie, przekonań i stereotypów wychowawczych oraz konfrontacji tych przekonań z aktualną wiedzą naukową. Dowiadują się też, jak można zmieniać swoje automatyczne, mające związek z tymi przekonaniami reakcje na zachowania dzieci na takie, które będą wspierać młodych ludzi w rozwoju, w duchu takich wartości jak szacunek dla drugiego człowieka, samodzielność, odpowiedzialność, umiejętność współpracy z innymi, chęć nauki i samodoskonalenia.
Zajęcia prowadzone są przez realizatorów programu „Szkoła dla rodziców i wychowawców” posiadających Certyfikat Ośrodka Rozwoju i Edukacji w Warszawie przy MEN, w zakresie trzech części: budowanie relacji dorosły-dziecko, rodzeństwo bez rywalizacji, jak rozmawiać z nastolatkami?
Oto jedne z pierwszych wrażeń samych uczestników:
„Warsztaty obfitują w bardzo wiele praktycznych scenek z życia rodzinnego i szkolnego. Pokazują jak wiele tematów jest jeszcze do przepracowania i poprawy. To ciężki bój o lepsze relacje i zrozumienie w rodzinie. Ale powoli udaje mi się zajrzeć w głąb siebie i zacząć wchodzić w „nowe buty”. Polecam każdemu, kto chce stworzyć świat wokół siebie w atmosferze empatii, miłości i szczęścia. Już nie mogę się doczekać na następną część”.
„O warsztatach dowiedziałem się ze szkoły. Metody, które tu poznajemy, próbuję wprowadzić w swoim postępowaniu małymi kroczkami. Widać efekty, które przychodzą nie łatwo, lecz są widoczne (już po 4 takich spotkaniach). Polecam wszystkim rodzicom – im wcześniej, tym lepiej, biorąc pod uwagę wiek dziecka”.
„O warsztatach dowiedziałam się od psychologa szkolnego. Na początku podchodziłam do tego sceptycznie. Teraz jak już połowa za nami, zaczynam postrzegać w tym sens i widzę, że to może być realna pomoc dla mojej rodziny”.