Przetarg na zagospodarowanie zieleni w Parku Młodzieżowym wygrało konsorcjum firm, czyli FHU „BOROWSKI” Wojciech Borowski ze Świdnicy, jako lider oraz „OGRODY” Grzegorz Szmidla ze Świebodzic, jako partner. Najkorzystniejsza oferta opiewała na kwotę 2 066 979,94 zł.
- Po rozstrzygnięciu wcześniejszych postępowań na zagospodarowanie zieleni w parku okazało się, że koszt wykonania tych prac jest niższy od początkowo zaplanowanego i pozostało około 2 milionów złotych niewykorzystanych środków. Zwróciliśmy się więc z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o możliwość zmiany terminu realizacji projektu „Rewaloryzacja terenów zieleni w Świdnicy”. Otrzymaliśmy zgodę na przedłużenie terminu do 31 października 2022 roku. Miasto przeznaczy te środki na działania, które zwiększą różnorodność biologiczną parku oraz podniosą jakość i walory środowiska przyrodniczego – mówi Renata Kogut, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.
W ramach prac przygotowawczych planowane jest m.in.: oczyszczenie obszaru dawnych kortów tenisowych z nagromadzonego tam gruzu i śmieci, usunięcie samosiewów lub ekspansywnych grup jeżyn powodujących degenerację siedliska parkowo – leśnego. Ze względu na zmiany chorobowe usuniętych ma także zostać 9 drzew, a 2 zostaną skrócone do bezpiecznej formy świadka.
Zgodnie z projektem, wzdłuż linii wyznaczającej przebieg historycznych fortyfikacji, zaprojektowano dodatkowe wzmocnienie nasadzeń przy zastosowaniu krzewów zimozielonych. W celu uwypuklenia powierzchni dawnego cmentarza garnizonowego, na jego obszarze pojawią się geometryczne nasadzenia bluszczu pospolitego. Natomiast mahonią pospolitą zaznaczona zostanie kwatera poległych żołnierzy duńskich. W granicach polany leżącej po prawej stronie altany, stworzono niewielką kolekcję klonów. W miejscu dawnej alejki położonej w pobliżu pomnikowego platana klonolistnego zaprojektowano pas obsadzony szafirkami i cebulicą. W centralnych częściach obu polan okalających wieżyczkę, zaprojektowano dwa klomby z obsadą rabatową. Są one wyznaczone dokładnie w ich historycznym położeniu.
Na terenie parku powstanie ścieżka przyrodniczo-edukacyjna z siedmioma przystankami, dzięki której mieszkańcy Świdnicy będą mieli możliwość zapoznania się z występującymi tu drzewami i krzewami, roślinami zielnymi, ssakami, ptakami, siedliskiem grądowym, owadami i biocenotycznym znaczeniem drewna, a także pomnikami przyrody.
Prace potrwają do 2 września tego roku, a po ich zakończeniu konsorcjum firm przez dwa lata odpowiadać będzie za prace pielęgnacyjne przy nasadzonej zieleni.