Inwestycja pn. "Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy", która będzie realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 to jedna z największych inwestycji w Powiecie Świdnickim.
- Dzięki niej połączone zostaną dwie strefy ekonomiczne w Żarowie i Świdnicy a dojazd do Wrocławia stanie się nie tylko szybszy ale przede wszystkim bezpieczniejszy. - mówi starosta świdnicki Zygmunt Worsa.
Na realizację budowy zabezpieczono 147 milionów złotych. Niska cena z przetargu nie pozwoli jednak zaoszczędzić samorządom, które wniosą swój wkład. Do kosztów budowy trzeba dodać opłaty za wykup ziemi, projekt i nieprzewidziane roboty. Wiadomo jednak, że w związku z rozstrzygnięciem przetargowym mniej pieniędzy (o 24 miliony) będzie pochodziło z programu RPO i z dotacji marszałkowskiej ( o 9 milionów).
Pozostali oferenci do 21 kwietnia mają czas na składanie protestów. Jeśli takie się nie pojawią, umowa zostanie podpisana 26 kwietnia, a prace ruszą najpóźniej w czerwcu. Droga będzie gotowa w sierpniu 2011 roku.
Jest także dobra wiadomość ws. budowy nowej siedziby szkoły specjalnej. Podpisano umowę z wykonawcą. Nową siedzibę Szkoły Specjalnej w Świdnicy wybuduje konsorcjum firm: Prefabrykat i Chwastek. Szkoła wybudowana będzie za niecałe 17 milionów złotych (16.064.259,74 zł). Ma być gotowa 1 września 2011 roku.
Szkoła wraz z całym terenem wokół niej stanie u zbiegu ulic Parkowej, Esperantystów, Łącznej i Hetmańskiej w Świdnicy. Będzie miała wygląd zaproponowany przez biuro projektowe Walas sp. z o.o. Z tego samego biura wyszedł projekt wrocławskiego Sky Tower. Obok nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych – inwestycji powiatowej – staną w przyszłości jednostki miejskie: Szkoła Podstawowa nr 105 i przedszkole integracyjne. Pomyślano także o centrum multimedialnym, wspólnym obiekcie sportowym oraz małym basenie na zajęcia dla dzieci. Cały kompleks będzie w efekcie miał charakter wielofunkcyjny. Łączy bowiem zabudowę mieszkaniową z usługami, terenem rekreacyjnym, sportowym, terenem zieleni urządzonej, a przede wszystkim nowoczesnym zespołem oświatowo – sportowo – rekreacyjnym.